ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ


logo novi


ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ



logo novi

ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ





Читај ми

Поводом завршетка ЕУ Твининг лајт пројекта ,,Унапређење заштите података о личности" Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Републике Србије, Делегација Европске уније у Републици Србији и Повереник за информације Републике Словеније организоваће 7. 12. 2012. године формални догађај „Заштита података о личности у Србији".

ЕУ Твининг лајт пројекат ,,Унапређење заштите података о личности ", који је финансиран средствима Европске уније у износу од 250.000 €, а кога је спровео Повереник за информације Републике Словеније, има за циљ унапређење заштите података о личности у Републици Србији у складу са ЕУ стандардима. Пројекат се фокусирао на неколико приоритетних области, између осталог, на сектор електронских комуникација, сектор унутрашњих послова и сектор здравства, који су идентификовани као актуелни сектори у када се ради о заштити података о личности. На завршној манифестацији, представници оба Повереника ће заједно са представницима руковалаца података из сва три сектора разговарати о проблемима у заштити података о личности и изазовима који су од интереса и за појединце и за руковаоце података у Републици Србији.

У сектору електронских комуникација, који је један од најбогатијих и најинтензивнијих сектора када се ради о информацијама, прикупљају се, деле и размењују подаци о томе кога позивамо и када, које интернет сајтове посећујемо, где се и када крећемо и тако даље. Пружаоци јавно доступних електронских комуникационих услуга обрађују само нарочито осетљиве податке о личности и злоупотреба ових података могла би представљати тешку и неопозиву повреду права на приватност. Зато је веома важно да законски прописи веома пажљиво регулишу заштитне мере за балансирање сукоба интереса и предметних права, посебно имајући у виду све веће интересе извршних органа у овој области. Панел о електронским комуникацијама фокусираће се на питања чувања података о саобраћају, приступ тим подацима у смислу уставних захтева, обраду података о личности у смислу злонамерних позива, податке о претплатнику, податке о локацији и остале аспекте обраде и заштите података о личности у сектору електронских комуникација.

Други панел фокусираће се на заштиту података у сектору полиције. Правило које регулише фукнционисање државе и са становишта својих оперативних задатака – полицијски органи, од кључне је важности за људска права и основне слободе појединаца. Полиција је спољни одраз монопола државне принуде, док са друге стране држава даје полицији овлашћења да нуди помоћ у остваривању владавине закона и одговорна је (и надлежна) за осигурање безбедности. Закон о полицији, који је пажљиво анализиран у контексту ЕУ Твининг лајт пројекта, садржи неке одредбе које би требало ускладити са Директивом 95/46/ЕЗ, тачније, када се ради о захтеву за фер обраду података о личности. У оној мери у којој се не врши фер обрада података о личности појединаца, остварење права која имају у вези обраде њихових података о личности (нпр. да изврше увид у своје податке о личности) може се довести у питање.

Последња ставка која ће бити у фокусу на овом догађају је сектор здравства, где је идентификовано да су главни недостаци законских прописа повезани са недовољно регулисаним правом на приватност и подацима о личности пацијената – ко може бити присутан приликом лечења пацијента, да ли пацијент увек (безусловно) има право приступа сопственим здравственим подацима, ко, поред пацијента, има право да буде обавештен о медицинским подацима пацијента, коме се могу проследити подаци о пацијенту, итд. Постоји велики ризик од смањења приватности појединца у процесу лечења, када је пацијент већ угрожен због својих здравствених проблема. Неки воле да причају о своме здрављу и личним проблемима са другима, док остале то узнемирава. Зато што је приватност изузетно субјективан појам, мора се пажљиво и прецизно регулисати и у пракси прилагодити, у оној мери у којој је то могуће, сваком појединцу (његовим потребама, схатањима и његовим жељама када се ради о задирању у његову приватност) што још више добија на важности за време његовог лечења.

Циљ овог догађаја је афирмација права на заштиту података о личности, истицање обавеза руковалаца података и разматрање изазова које носи потреба за заштитом података о личности и осигурање безбедности података о личности. Панелисти ће разматрати кључне ставке које треба обрадити, применити, прилагодити, укинути; укратко, оно што треба променити у постојећем систему заштите података о личности у Србији како би се омогућила адекватна заштита података о личности, поштовање људског достојанства и истовремено ускладио законски оквир Републике Србије са законским оквиром Европске уније.

За време овог догађаја такође ће бити представљен  Приручник за руковаоце података. Приручник, који је припремљен у контексту ЕУ Твининг лајт пројекта ,,Унапређење заштите података о личности ", покушава да пружи одговоре на  најчешће постављана питања руковалаца података и представља полазиште за разумевање и поштовање права која имају појединци по основу Закона о заштити података о личности Републике Србије.

Овај догађај отвориће поздравним говором г-дин Радољуб Шабић, Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Републике Србије, г-ђа Наташа Пирц Мусар, Повереник за информације Републике Словеније и г-дин Мартин Керн, шеф операција Делегације Европске уније у Србији.

Овај догађај ће се одржати у петак, 7. 12. 2012. године, 10:00 – 15:00, у Великој сали, Привредне коморе Србије, Теразије бр. 23, 2. спрат, Београд.

У прилогу достављамо Дневни ред.

Збирни месечни статистички

подаци

на дан 31.10.2024

У ПРОЦЕДУРИ: 16.095

ОБРАЂЕНО: 165.773

Опширније...