Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности упутио је Министарству унутрашњих послова Упозорење поводом неправилности у извршавању Закона о заштити података о личности (ЗЗПЛ) због непредузимања потребних техничких, кадровских и организационих мера заштите здравствених података о стању полицијских службеника као нарочито осетљивих података о личности.
С тим у вези повереник Родољуб Шабић изјавио је и следеће:
"Непосредан повод за спровођење надзора а потом и упозорење, било је појављивање, на зиду службених просторија 4. Одреда Жандармерије у Нишу, документа под насловом "Списак полицијских службеника 4. Одреда који се тренутно налазе на боловању због психичког стања".
Сувишно је наглашавати да подаци о здравственом стању уопште, па према томе о психичком здрављу посебно, спадају у категорију тзв. нарочито осетљивих података чија је обрада дозвољена само уз пристанак лица о коме се ради односно изузетно кад је то изричито предвиђено законом. Објављивање оваквих података о личности на видном месту је више него очигледно груба повреда приватности.
Списак је већ и раније уклоњен и очекујем и верујем да се ништа слично у МУП-у неће поновити. Међутим, "разлози" и "објашњења" које су за овакав поступак овлашћеним лицима Повереника дала одговорна лица у МУП-у извесно су још једно упозорење на апсолутно неадекватан однос државе према стању заштите података о личности. Са крајње забрињавајућим последицама одсуства осмишљеног стратешког приступа који нужно мора да подразумева и бар елементарну едукацију службеника о савременим стандардима заштите података о личности, повереник се, у акцијама спровођења надзора свакодневно суочава.
Стога, иако је ово конкретно упозорење отишло на адресу МУП-а оно се заправо односи на све надлежне. Нужан је неупоредиво одговорнији, активнији и квалитетнији однос према стању заштите података о личности.
Чињеница да се у конкретном случају ради о тзв. нарочито осетљивим подацима је одличан повод да још једном укажем на пример који постојећи однос "одлично" илуструје. Нарочито осетљиви подаци према члану 16. ЗЗПЛ морају бити заштићени посебним мерама заштите, а начин чувања и мере заштите "уз претходно прибављено мишљење Повереника уређује Влада". Рок да Влада донесе ову уредбу истекао је још почетком маја 2009! И поред више упозорења повереника, Влада (променило их се неколико) и Министарство правде чија је обавеза да је припреми нису то учинили. Не постоји ниједан рационалан разлог којим би се могла "објашњавати" доцња дуга пет и по година."