Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности поводом чињенице да се напунило шест година доцње од стране Владе Србије са доношењем Уредбе о посебној заштити нарочито осетљивих података о личности оценио је да је реч о бизарној, готово гротескној илустрацији неадекватног односа државе према стању у области заштите података о личности.
По оцени Повереника постојеће стање, поготово изостанак активности нужних за промену тог стања извесно ће представљати проблем у разговорима са ЕУ о поглављима која се тичу људских права и, што је много важније, биће све већи извор ексцеса, односно угрожавања Уставом и законом зајемчених права наших грађана.
С тим у вези, повереник Родољуб Шабић је изјавио и следеће:
"Рок за доношење Уредбе о посебној заштити нарочито осетљивих података истекао још почетком маја 2009. године! Протекло је шест година, променило се неколико влада, а Уредбу још немамо. Али, иако можда најбизарнији, то је ипак само један од мноштва примера којима се може илустровати лош, забрињавајући однос државе према стању у овој области.
Одавно је, због неусклађености са стандардима ЕУ, као и због проблема на које је указала пракса, уочена потреба за мењањем или доношењем новог Закона о заштити података о личности. Још 2012. године Министарство правде формирало је некакву Радну групу са тим задатком, али то је остало без икаквог резултата. Повереник је, у настојању да помогне Влади припремио Модел комплетно новог Закона и ставио га Влади на располагање, али је и то, иако је протекло више од пола године, остало без резултата.
Главни проблем је заправо неразумевање чињенице да нам је неопходан осмишљен, стратешки приступ дефинисан на глобалном, државном нивоу. Просто, успостављање нормативног и фактичког система заштите података о личности заснованог на стандардима демократског света за сваку транзициону државу је веома сложен задатак, који нужно подразумева такав приступ. Влада Србије јесте на иницијативу Повереника и на основу текста који је он припремио усвојила Стратегију заштите података о личности још августа 2010. године, али никад, иако се самообавезала да ће то учинити у року од три месеца, и Акциони план за њено спровођење, па смо и у том погледу у доцњи безмало пет година.
Код таквог стања ствари још једном упозоравам на потребу да се однос државе према стању у заштити података о личности без одлагања квалитативно промени. У супротном морам рачунати са чињеницом да ће се број проблема у овој области, и иначе све евидентнији, све брже увећавати, са неизбежним штетним последицама по права грађана и углед државе."