Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности поводом пете годишњице усвајања Стратегије заштите података о личности (Влада РС је усвојила 16.8.2010 г.) је упозорио на незадовољавајуће и забрињавајуће стање у области заштите података о личности.
Оцењујући да је однос према тој стратегији "најбоља" илустрација несхватљиво неодговорног односа државе према стању у важној области људских права повереник Родољуб Шабић је изјавио и следеће:
"Прошло је пет година од како је Влада Србије усвојила Стратегију заштите података о личности.
Усвајајући је, Влада је у тексту Стратегије утврдила да ће "формирати посебно радно тело које ће надзирати обезбеђење услова и спровођење Стратегије и Акционог плана, вршити координацију државних органа у циљу ефикасног функционисања система заштите података о личности, извештавати надлежне органе о спровођењу Стратегије и уоченим проблемима при њеној реализацији и иницирати измену Стратегије, у складу с новонасталим потребама или уоченим недостацима."
Такође је, што је још важније, утврдила да ће „Акциони план за спровођење Стратегије, с дефинисаним активностима, очекиваним ефектима, носиоцима конкретних задатака и роковима за извршење задатака, донети у року од 90 дана од дана објављивања."
Ни после пет година „посебно радно тело" није формирано, а Акциони план није донет. Последица је изостанак низа нужних ствари. Влада доцни три године са Предлогом новог Закона о заштити података о личности. Није помогло ни то што је пре десет месеци Повереник припремио и ставио Влади на располагање комплетан Модел новог закона. Са Уредбом о заштити нарочито осетљивих података Влада доцни више од шест година! Државне активности у овој области се практично своде искључиво на активности Повереника, а иако су његове активности све бројније оне не могу да надоместе оно што би морали да ураде надлежна министарства, Влада и Скупштина.
Апсурдна доцња у вези с доношењем Акционог плана, постала је и предмет упозорења Европске комисије. Влада је "поштујући" препоруке ЕК у Акционом плану за испуњавање препорука утврдила да ће Акциони план за спровођење Стратегије заштите података донети средином 2013.г. Али га није донела. Поводом поновљених примедби ЕК, Влада је као нови рок утврдила средину 2014.г., али га опет није донела.
Акциони план немамо ни данас, и зато ни многе друге ствари нужне за унапређење заштите података о личности. Мислим да је тој чињеници, како са становишта очекиваних преговора о Поглављу 23 са ЕУ, тако што је много важније, са становишта заштите права коју држава дугује својим грађанима сувишан сваки коментар."