ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ


logo novi


ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ



logo novi

ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ





Читај ми

Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности је по службеној дужности покренуо поступак надзора над спровођењем и извршавањем Закона о заштити података о личности од стране Министарства унутрашњих послова.

Поверенику се обратио Синдикат српске полиције, указујући на то да је у МУП-у у току прикупљање и обрађивање података о запосленима у циљу прављења спискова у сврху отпуштања и затражио мишљење о законитости овакве обраде података о личности од стране МУП-а.

Повереник, разуме се, у потпуности подржава све напоре усмерене на неопходну реформу МУП-а и унапређење његових капацитета. Истовремено, међутим, Повереник стоји на становишту да обраде података које се врше у ту сврху морају бити у свему у складу са одредбама Устава и закона.

С тим у вези, МУП, у складу са чланом 110. ст.1 Закона о полицији (ЗОП) располаже изричитим законским овлашћењем за обраду законом утврђених података о личности у јасно опредељену сврху, тј. решавање о радно-правном статусу запосленог.

Међутим, обрада неких података о личности у поступку безбедносних провера, као активности МУП, није на адекватан начин прописана законом, нису на јасан и недвосмислен начин опредељени врста података који се обрађују у овом конкретном поступку, ко врши обраду ових података, начин њиховог прикупљања и чувања, рокови чувања и употребе итд. Повереник је иначе о овом проблему у последњих неколико година у више наврата обавештавао јавност, апелујући на надлежне да безбедносне провере уреде законом.

Чланом 111. ставом 4. ЗОП је прописано да се поступак безбедносних провера и садржина образаца који су у функцији поступка уређују актом министра. Међутим, имајући у виду одредбе члана 42. Устава Републике Србије, као и недвосмислену консеквентну Одлуку Уставног суда, донету у поступку који је покренуо Повереник (ИУз-41/2010 од 30.5.2012.), то је у супротности с Уставом, подзаконским актом не може се уређивати обрада података о личности. А у конкретном случају могуће је вршење бројних обрада разнородних података о личности запослених (безбедносне провере, подаци о кривичним поступцима у току, подаци о окончаним кривичним поступцима, подаци о члановима домаћинства, њиховим склоностима итд), применом Правилника о поступку безбедносне провере и садржини упитника, дакле на основу подзаконског акта.

С обзиром да оваква врста обраде података о личности може представљати специфичан, не мали ризик угрожавања права на заштиту података о личности запослених у МУП-у, Повереник је по службеној дужности покренуо поступак надзора, а о резултатима ће по окончању поступка обавестити јавност.

Збирни месечни статистички

подаци

на дан 31.10.2024

У ПРОЦЕДУРИ: 16.095

ОБРАЂЕНО: 165.773

Опширније...