Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности у писму упућеном Министарству за државну управу и локалну самоуправу захтевао је да то министарство, као надлежно за надзор над применом Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја и Закона о локалној самоуправи, спроведе поступак надзора у 11 локалних самоуправа и обезбеди примену других, законом предвиђених мера, укључујући и покретање поступака одговорности за кршење закона.
Непосредан повод је чињеница да је Повереник у тако само једног дана у овом месецу примио чак 11 жалби Савета за борбу против корупције Владе Републике Србије због ускраћивања информација које је тражио од јединица локалне самоуправе.
Реч је о следећим градовима и општинама - Ниш, Нови Сад, Чачак, Крагујевац, Сремска Митровица, Зрењанин, Панчево, Ћуприја, Зајечар, Бујановац и Тутин.
Информације које је Савет тражио спадају у круг информација које очигледно, неспорно представљају апсолутно легитиман предмет интересовања јавности - подаци о броју запослених, подаци о укњиженим некретнинама, подаци о додељеним субвенцијама, подаци о другим буџетским давањима и сл.
Повереник стоји на становишту да би такве информације требало да су доступне сваком грађанину, најширој јавности, и без посебног захтева, на проактивној основи, на веб презентацијама локалних самоуправа. Стога је ускраћивање таквих информација било коме неприхватљиво, а у случају Савета за борбу против корупције, који је радно тело Владе РС, делује готово гротескно.
Овакво понашање је у потпуном нескладу са очекиваним, претпостављеним односима локалне самоуправе и републичких органа у складу са Законом о локалној самоуправи, а са становишта Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја представља кажњив прекршај, па стога по оцени Повереника захтева пажњу и адекватну реакцију Министарства за државну управу и локалну самоуправу.