Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности саопштење Града Новог Сада којим се Повереник позива "да се понаша у складу са својом функцијом и да заиста штити интересе свих грађана републике", а Поверенику импутира да је изношењем неистинитих информација нанео Новом Саду штету, оцењује као дословно невероватан, а сасвим провидан покушај обмањивања јавности.
У саопштењу Града Новог Сада "са целокупном градском администрацијом и градоначелником Милошем Вучевићем на челу" стоји:
" Наиме, покушај да се у јавности створи лажна слика о Новом Саду као граду који крије информације и не поступа транспарентно, и званично је пала у воду када је стигао Закључак којим се потврђује да је Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности обуставио поступак по жалби коју је изјавио Савет за борбу против корупције Владе Републике Србије којим је тражено достављање одређених информација. Поднеском од 9. маја 2016. године Савет за борбу против корупције одустао је од изјављене жалбе, јер је Град Нови Сад у међувремену доставио тражене информације. Дакле, сам Закључак доказује да су у јавност пласиране лажне информације.
Сазнање о томе да је свака обавеза правовремено извршена од стране Града Новог Сада према Савету за борбу против корупције, имао је истовремено као и то државно тело и господин Родољуб Шабић, који је као ималац тих информација, ипак одлучио, из само њему знаних разлога, да иступи у јавност ширећи неистине о Новом Саду."
Ради се, међутим, о потпуно провидном покушају замагљивања стварности. Тачно је да је поступак о коме се говори у овим наводима Повереник обуставио својим закључком али тај поступак уопште није био предмет јавног саопштења Повереника и захтева да Министарство за државну управу и локалну самоуправу предузме одговарајуће кораке против више локалних самоуправа, укључујући и Град Нови Сад.
У том првом поступку предмет захтева Савета за борбу против корупције биле су информације о уговорима о закупу пословног простора. И у том случају Град Нови Сад није поступио по закону, није информације "правовремено" доставио па је уследила жалба Савета Поверенику. Тек након тога град је поступио по захтеву, па је Повереник, логично, обустави поступак. Али, наравно, ни та чињеница не значи да није почињен прекршај због кога би надлежно министарство требало да покрене одговарајући поступак.
Међутим, много је важније то што се поверениково саопштење уопште није односило на тај прекршај закона, већ на сасвим други, у коме су предмет захтева Савета за борбу против корупције сасвим друге информације, које се односе на број запослених који се финансирају на терет Града Новог Сада и структуру буџетских прихода и расхода града. Град је игнорисао и овај захтев, па је након протека законског рока Савет поднео жалбу Поверенику. Поступак по тој жалби је у току.
Нећу да се бавим спекулацијама у вези са тим да ли иза саопштења Града Новог Сада стоји свесна намера да се обмане јавност и покуша дискредитовати институција Повереника, или је реч о конфузији и непознавању стања у сопственим архивама. Али, у сваком случају, сматрам бесрамним да градске власти од мене траже да се због било чега извињавам. Они су ти која треба да се извину мени, а још пре, поготово, грађанима Града Новог Сада у чије име врше власт, а коју оваквим јефтиним потезима озбиљно дискредитују.