Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности спровео је у јавним комуналним предузећима Града Београда поступак надзора над применом Закона о заштити података о личности, а ради утврђивања чињеница везаних за правни основ и сврху обраде података о личности корисника услуга.
Поступак надзора спроведен је у укупно 13 јавних комуналних предузећа Града Београда.
Овлашћена лица Повереника утврдила су да велика већина ЈКП, десет предузећа, без правног основа и не поштујући начело сразмерности обраде личних података прикупља фотокопије личних карата и других идентификационих докумената корисника услуга.
Свим тим предузећима ће, у складу са законом, бити упућена упозорења а потом ће, у случају потребе, бити предузете и друге законом предвиђене мере.
Потреба утврђивања идентитета корисника услуга у конкретним случајевима подразумева увид у лична документа, односно одређене податке, али не и фотокопирање и задржавање личних докумената. Фотокопирање и задржавање личних докумената грађана, као облик обраде података о личности, представља инвазиван продор у приватност и таква обрада података дозвољена је само када је законом изричито предвиђена.
Јавна комунална предузећа, као и сви други субјекти који од грађана захтевају да фотокопирају и предају им копије личних докумената, у случајевима кад то није изричито предвиђено законом, врше недозвољену обраду података о личности, а уз то грађане суочавају и са непотребним малтретманом и трошковима, независно од тога колики су.
Међутим, много је важније да се на овај начин, без основа и сврхе која би то оправдала, формирају огромне збирке личних докумената што, чак и у условима у којима би ЈКП организовала много квалитетнију заштиту, непотребно а вишеструко увећава ризик злоупотребе личних података.