ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ


logo novi


ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ



logo novi

ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ





Читај ми

26.11.2008Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић и Бернд Флорат, директор истраживачких и образовних пројеката у Повереништву Савезне Републике Немачке за руковање досијеима Минстарства за државну безбедност некадашње Немачке Демократске Републике (Штази) разговарали су данас о немачким искуствима о поступању са досијеима тајних служби бившег режима.

Оцењујући да су за сваку земљу која се суочава са овим питањем немачка искуства изузетно корисна, Повереник Родољуб Шабић је изјавио и следеће:

„Начин на који је Немачка решила питање поступање са досијеима тајних служби бившег режима представља, по домашају, озбиљности и одговорности вероватно најбољи пример у укупној упоредној, међународној пракси.

Основна ствар је то да у Немачкој ово питање није третирано као дневно политичко, као прилика да се његовим покретањем остварују резултати на плану политичког маркетинга, већ као питање од изузетног значаја за цело друштво, питање од чијег решевања умногоме зависи однос Немачке и према прошлости, али и према будућности засноване на демократији и поштовању људских права.

Због тога је Немачка за решавање овог питања ангажовала ресурсе који су из наше перспективе готово незамисливи. Г-дин Флорат ме је обавестио да је у једном тренутку у немачком Повереништву за руковање досијеима Штазија било запослено чак 3.500 људи. Чак и данас, када је добар део проблема решен, у тој установи је запослено приближно 2.000 људи са буџетом од око 100 милиона Еура.

Нама, за решавање истог питања, на срећу, нису потребни ни изблиза такви ресурси. Али ти ресурси никако не могу бити занемарљиви. Зато, основна, претходна претпоставка за сваки озбиљан и одговоран разговор о доношењу Закона о поступању са досијеима тајних служби бившег режима у Србији мора бити постојање јасне представе о потребним кадровским, логистичким, материјалним и другим ресурсима и што је још важније, спремност да се ти ресурси заиста обезбеде и ставе у ту функцију. На жалост, у досадашњој пракси, однос према овом изузетно важном питању није потврдио постојање ни те представе, ни те спремности.“

Збирни месечни статистички

подаци

на дан 31.10.2024

У ПРОЦЕДУРИ: 16.095

ОБРАЂЕНО: 165.773

Опширније...