ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ


logo novi


ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ



logo novi

ПОВЕРЕНИК
ЗА ИНФОРМАЦИЈЕ ОД ЈАВНОГ ЗНАЧАЈА
И ЗАШТИТУ ПОДАТАКА О ЛИЧНОСТИ





Читај ми

„У години када обележавамо две деценије од примене Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, који представља ефикасан алат за контролу власти, ми говоримо о несавесним адвокатима и појединим грађанима који изврћу смисао закона на терет најслабијих и најнеопремљенијих органа власти. Ту мислим на преко 1,000 школа, 4,000 месних заједница, болница, установа култура, обданишта, оних који морају да користе своје и овако већ ограничене ресурсе на одговарање на њихове бесмислене захтеве. На тај начин ти појединци оштећују сиромашне буџете ових органа власти, али и буџет Републике Србије. Тако је до сада наложено да се адвокатима исплати преко 62,500,000 динара. Реално штета је неупоредиво већа јер то изискује и ангажовање додатних људских и материјалних ресурса, тонере, папире, трошкове поштанских услуга, прековремени рад запослених. До 2019. године укупан проценат жалби изјављених преко адвоката био је у просеку 4%, док је у 2023. години удео жалби изјављених преко адвоката 82%. Тако је Повереник раније у просеку примао 3,627 жалби а у 2023. години је изјављено 16,711 жалби. Са друге стране сви они који закон користе у предвиђену сврху не могу да остваре то право јер су органи власти преоптерећени енорном количином ових захтева.“, изјавио је Повереник Милан Мариновић поводом обележавања Међународног дана права јавности да зна који се одржао данас у Привредној комори Србије.

Он је даље истакао да је симбол овогодишњег скупа сат који откуцава 5 до 12 и тиме означава да је куцнуо последњи час да се реагује како не би дошло до катастрофе.

На крају излагања је Повереник Мариновић рекао да се нада да ћемо догодине, на обележавању Дана права јавности да зна моћи да причамо о правом остваривању права без његових даљих злоупотреба. Најављеним Изменама закона, наша тежња је да се врати прави смисао овом праву.

У уводном излагању говорили су и представници страних делегација њ.е. Јан Брату шеф Мисије ОЕБС у Србији, г. Јанош Бабић шеф Мисије Савета Европе у Београду, гђа Пламена Халачева заменица шефа Делегације ЕУ у Србији и гђа Наида Зечевић Бин директорка Канцеларије за демократски и економски развој у УСАИД Србија дајући подршку институцији Повереника у тежњи да ово право очува и унапреди.

Ове године Повереник је доделио следећим органима признање за допринос афирмисању права јавности да зна: у категорији републичких органа додељена је Републичком секретаријату за јавне политике; у категорији покрајинских органа додељена је Управи за имовину АП Војводине; у категорији локалних органа јавне власти додељена је општини Кањижа; у категорији правосудних органа додељена је Вишем суду у Пироту; у категорији осталих органа власти, награда је додељена ОШ „Краљ Петар Први“ из Ниша. Главна награда, за посебан допринос афирмисању права на приступ информацијама (статуета) није додељена ове године.

В.д. помоћница генералног секретара Славољупка Павловић представила је најновију публикацију број XIII са мишљењима Повереника из ове области.

На крају скупа в.д. помоћник генералног секретара Златко Петровић представио је нова унапређења Јединственог информационог система информатора о раду, која олакшавају органима власти и корисницима употребу овог система.

 

Dan prava javnosti da zna 2024

 

 

Овде можете погледати ГАЛЕРИЈУ фотографија са догађаја (фотограф Марина Јанчевић)

 

док снимак догађаја можете погледати на YouTube каналу Повереника.