POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Čitaj mi

01.12.2008.Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti uputio je danas predsedniku Vlade i ministru finansija Dr Mirku Cvetkoviću pismo u kome ukazuje na probleme sa pravom javnosti na pristup informacijama o pitanjima povraćaja oduzete imovine – restitucije. Podsećajući da je već više puta upozoravao na brojne probleme u vezi sa pristupom informacijama o restituciji i na to da tražioci tih informacija dolaze tek uz intervenciju poverenika te da je npr. Mreža za restituciju u Srbiji podnela u proteklom periodu Povereniku više od sto žalbi. Poverenik Rodoljub Šabić je izjavio i sledeće:

„Neposredan povod za današnju moju reakciju je i nova žalba Mreže za restituciju u Srbiji – Udruženja građana za povraćaj oduzete imovine a povodom njihovog zahteva da im se omogući da dobiju tekstove nacrta zakona, analiza ili drugih akata koje je pripremila radna grupa Ministarstva finansija formirana 17.novembra 2009 godine.
Jedini dokument koji im je Ministarstvo finansija stavilo na raspolaganje je kopija rešenja ministra finansija o formiranju radne grupe uz informaciju da su „predsednik i jedan broj članova prestali da obavljaju poslove" uz dodatno „obrazloženje" da Ministarstvo finansija ne poseduje nikakve druge dokumente. Ovakvo „obrazloženje" je najblaže rečeno veoma zabrinjavajuće. Jer, ako je tačno ono upućuje na zaključak da za više od godinu i po dana radna grupa nije proizvela ni jedan jedini dokument. A ako nije tačno upućuje na zaključak da se javnosti svesno na način suprotan zakonu uskraćuju informacije koje joj pripadaju.
Jer, nesporno je pravo Vlade da u okviru svojih ustavnih ovlašćenja izabere, utvrdi i predloži Narodnoj skupštini model restitucije za koji ona misli da je najbolji. Međutim, nema nikakvog razloga i opravdanja za to da se moguće opcije i činjenična građa na osnovu kojih se Vlada opredeljuje uskraćuju javnosti. Pogotovo kada se usvajanje zakona najavljuje u narednih nekoliko meseci, i to uz prethodno sprovedenu javnu raspravu.
I ovom prilikom ponavljam da su sva pitanja u vezi sa denacionalizacijom legitiman predmet interesovanja javnosti. I to ne samo građana koji su zainteresovani da se imovina koja je nekad oduzeta njihovim porodicama vrati, nego i svih građana Srbije, jer od načina, vrste i obima restitucije zavisi i deo tereta koji će direktno ili indirektno i oni snositi. Konačno, pitanje restitucije je legitiman predmet interesovanja najšire javnosti i s obzirom na činjenicu da je i od strane EU apostrofirano kao pitanje od bitnog uticaja na proces evropskih integracija Srbije."

 

 

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...