POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Čitaj mi

 

eu-zastavaPoverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti  primio je danas 15-članu delegaciju iz BiH-a, predstavnike inicijative za donošenje Zakona o uzbunjivačima. U delegaciji su učestvovali predstavnici Parlamentarne skupštine BiH, predstavnici entitetskih parlamenata Republike Srpske i Federacije BiH, Agencije BiH za borbu protiv korupcije i nevladinog sektora.

Poverenik je gostima iz BiH obećao pomoć u aktivostima na izradi pravnih mehanizama za zaštitu uzbunjivača. Budući da su bili posebno zainteresovani za tok Projekta za izradu modela Zakona o zaštiti uzbinjivača u Srbiji koji koordinira Poverenik, a koji podržavaju ambasade Velike Britanije i Holandije, Poverenik im je obećao da će im biti dostupni svi rezultati koji jesu ili će biti ostvareni u okviru tog Projekta.

S tim u vezi poverenik Rodoljub Šabić je izjavio i sledeće:

„Naša država ima i formalnu i suštinsku obavezu da obezbedi adekvatnu zaštitu ljudima koji su ukazali na korupciju, kriminal i druge anomalije u svojim sredinama a koji zbog toga, po pravilu, trpe brojne neprijatne posledice.

Grupa zemalja za borbu protiv korupcije (GREKO) uputila nam je u tom smislu obavezujuću preporuku još 2006. godine, s rokom izvršenja do kraja 2007. godine, ali to je očigledno ostalo bez efekata.

Ali još važnije od formalne obaveze je suštinska obaveza da se da svaki mogući doprinos borbi protiv korupcije. Suvišno je naglašavati da već nekoliko godina uzastopce Globalni indeks percepcije korupcije pokazuje da tapkamo u mestu, da stagniramo u društvu zemalja za koje važi ocena da su zahvaćene nekontrolisanom, sistemskom korupcijom. Obezbeđenje odgovarajuće zaštite uzbunjivača izvesno bi predstavljalo jedan takav doprinos.

Istraživanja sprovedena u okviru Projekta pokazuju da izuzetno visok procenat građana (75%) smatra da država uzbunjivačima duguje adekvatnu zaštitu, a da neuporedivo manji procenat njih (14%) misli da su danas državni organi u stanju da tu zaštitu i stvarno obezbede.

Projekat koji koordiniram za finalni cilj ima izradu jednog modela zakona zasnovanog na analizi uporednopravnih rešenja iz većeg broja nacionalnih zakonodavstava podrazumevajući, razume se, kompleksan pristup s obzirom da se pitanje zaštite insajdera otvara u više prava (radno, administrativno, prekršajno, krivično, privredno...). Verujem da će model biti vrlo kvalitetan, i nadam se da ćemo, ako to prihvate Vlada i Narodna skupština, konačno dobiti Zakon o zaštiti uzbunjivača.

Ako taj rezultat bude koristan i upotrebljiv i za BiH (imajući u vidu specifičnosti njenog ustavnopravnog uređenja) biće to, razume se, veoma dobro."

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...