Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić i Zaštitnik građana Saša Janković izražavaju duboku zabrinutost zbog informacija da su predsednik države Tomislav Nikolić i potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić bili na meti nezakonitog nadzora komunikacija.
To na najdrastičniji način pokazuje koliko su ozbiljni i relevantni bili rezultati kontrole i njihovi nalazi izneti pre tri meseca o masovnom nezakonitom zadiranju u privatnost komunikacija, i do milion godišnje, i širom otvorenim vratima za zloupotrebe. Prema dostupnim informacijama, komunikacije Nikolića i Vučića bile su predmet neustavne kontrole upravo na način koji su zaštitnik građana i poverenik detaljno opisali i utvrdili da se građanima dešava svakodnevno.
Poverenik i zaštitnik građana izražavaju nadu da će počinioci biti u najkraćem roku identifikovani i sankcionisani, ali i da će nakon toga biti primenjeno 14 mera koje su dva kontrolna organa predložila, a nadležni organi izvršne vlasti do sada samo na rečima podržali, a kojima se smanjila normativni i praktična sloboda neustavnog i nedopustivo opasnog zadiranja u komunikacije koja sada postoji.
Ustavni sud Srbije je početkom 2012, posle više od godinu dana razmatranja, po predlogu ombudsmana i poverenika poglasio neustavnim odredbe Zakona o vojnim službama bezbednosti koje su omogućavale pribavljanje listinga i drugih podataka o razgovorima, bez odluke suda, na osnovu odluke direktora službe ili lica koje on ovlasti, što je ostavljalo ogroman prostor za zloupotrebe. Policija je tada saopštila povereniku i zaštitniku građana da će nastaviti da pristupa listinzima i bez odluke suda jer njih Zakonik o krivičnom postupku na to ovlašćuje. Budući da je to „ovlašćenje" očigledno neustavno kao i u slučaju Zakona o vojnim službama bezbednosti, zaštitnik i poverenik su pokrenuli postupak ocene ustavnosti i u odnosu na ZKP i Ustavnom sudu predložili da do donošenja odluke o ustavnosti privremenom merom suspenduje primenu osporene zakonske odredbe.