Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić danas je sa ministrom za kulturu Nebojšom Bradićem razgovarao o problemima u primeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, a posebno onim koji su uslovljeni neizvršavanjem obaveza koje po zakonu imaju Ministarstvo za kulturu i Vlada Srbije.
Tim povodom Poverenik Rodoljub Šabić je izjavio:
„Zakon u čl.45 predviđa da nadzor nad sprovođenjem Zakona vrši ministarstvo nadležno za poslove informisanja, dakle Ministarstvo za kulturu. Ova obaveza je izuzetno kompleksna i podrazumeva praćenje stanja u ogromnom broju organa javne vlasti kao i preduzimanje mera za pokretanje prekršajnih postupaka protiv onih koji krše Zakon. Ministarstvo, na šta godinama ukazujem, niti je imalo niti ima elementarne pretpostavke za obavljanje ovakve funkcije. Apsurdnu nemoć najbolje ilustruje to što u ovom trenutku za nadzor nad oko 11 hiljada subjekata Ministarstvo ima na raspolaganju jednog jedinog čoveka.
Usled navedenog već godinama prekršajna odgovornost postoji samo simbolično. Kako ni Vlada Srbije uopšte ne izvršava svoju obavezu iz člana 28. st. 2 Zakona, da u slučaju potrebe obezbedi prinudno izvršenje rešenja Poverenika, to bitno umanjuje antikorupcijske i demokratske efekte primene Zakona i objektivno predstavlja ozbiljan stimulans za one koji imaju interes da krše zakon, one koji imaju šta da kriju od javnosti.
Na potrebu da se obezbedi pravi nadzor i da se zaoštri odgovornost za kršenje Zakona, ukazivao sam i u svim izveštajima Narodnoj skupštini. Iako su izveštaji usvajani, nadležni tim povodom nisu preduzeli ništa. Nedavno je, u organizaciji Koalicije za slobodu pristupa informacijama, kao građanska inicijativa, pripremljen odgovarajući Predlog izmena i dopuna Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. On je uz više hiljada potpisa podrške građana, u skladu sa Ustavom, podnet Narodnoj skupštini. Nažalost, iz zaista teško shvatljivih razloga, sudbina tog predloga je nepoznata, bukvalno je „nestao“, što ocenjujem kao neprihvatljivo.
U otvorenom i konstruktivnom razgovoru sam gospodinu Bradiću, sugerisao da Ministarstvo stane iza tog Predloga zakona i prihvati ga, u celosti ili uz određene modifikacije, kao svoj, a ministar je pokazao spremnost da sugestiju prihvati. To je, po mom mišljenju ne samo izraz korektnog odnosa prema, na Ustavu zasnovanoj građanskoj inicijativi nego i prvi ozbiljan krupan korak ka rešavanju problema koji evidentno veoma otežavaju primenu Zakona, ali čije rešavanje se godinama odlaže.“