Poverenik za informacije od javnog značaja će, u skladu sa zakonom, dostaviti Narodnoj skupštini Republike Srbije Izveštaj o primeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.
Izveštaj će obuhvatati ne samo mere i aktivnosti koje preduzima Poverenik, nego će sadržati i informacije relevantne za ocenu stanja u oblasti prava na slobodan pristup u celosti.
Rok u kome su organi državne vlasti bili obavezni da dostave svoje izveštaje Povereniku je istekao. Služba Poverenika počela je sa obradom obimnog materijala koji je pristigao i Izveštaj Poverenika će Narodnoj skupštini biti dostavljen u toku narednog meseca.
S tim u vezi, Poverenik Rodoljub Šabić je izjavio sledeće:
„Izveštaj će sigurno pokazati određen napredak u vezi sa ostvarivanjem prava na slobodan pristup informacijama. Međutim, sigurno će potvrditi i postojanje mnoštva problema u vezi sa ostvarivanjem ovog ustavom i zakonom zajamčenog prava.
Podaci govore da je posebno markantan problem odnos organa vlasti lokalne samouprave prema obavezama koje po zakonu ima. I pored činjenice da ima opština koje mogu služiti za primer u pogledu odnosa prema pravima javnosti ipak je evidentno da veliki broj njih ili nije u stanju ili ne želi da odgovori ovim obavezama.
Procenjujući da je jedan od glavnih uzroka ovakvog stanja neznanje, nepripremljenost i neobučenost kadrova za primenu novih pravnih standarda, nastaviću sa nastojanjima da se i kadrovima na lokalnom nivou obezbedi odgovarajuća edukacija. Već u ovom trenutku, načelno su dogovoreni projekti obuke sa organizacijama kao što su npr. OEBS-om, Transparentnost Srbija, ABACEELI, koji bi trebali da obuhvate zaista veliki deo organa vlasti na nivou lokalne samouprave. Nastojaću da ove projekte realizujemo u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština.
Obuka kadrova sigurno može doprineti kvalitetnijem ostvarivanju prava. Ipak, masovno neizvršavanje obaveza odnosno kršenje zakona od strane organa vlasti je nešto što traži i drugu vrstu reakcije. Zato i ovom prilikom ponavljam da je neophodan daleko adekvatniji odnos izvršne vlasti, pre svega Vlade Srbije prema obavezama koje po zakonu ima, u vezi sa nadzorom nad primenom zakona, pokretanjem prekršajne odgovornosti i obezbeđenjem izvršenja odluka Poverenika.“