Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti doneo je rešenje kojim je naredio Republičkom geodetskom zavodu (RGZ) da obustavi obradu ličnih podataka građana koju vrši tako što u prijemnim kancelarijama snima prisutne građane i snimak direktno prenosi putem interneta (live streaming).
Poverenik je prethodno, nakon sprovedenog nadzora, uputio Upozorenje RGZ-u, ukazujući da je takva obrada podataka nedopuštena. RGZ nije postupio po Upozorenju, već je prvo preko medija saopštio, a potom i obavestio Poverenika da "nije postupao suprotno odredbama Zakona o zaštiti podataka o ličnosti". Tom prilikom je RGZ, pored svrhe obrade koju je naveo u postupku nadzora, "poboljšanje poslovnog procesa" informisanjem građana o broju prisutnih i sprečavanjem gužvi u prijemnim kancelarijama, naveo još jednu koju u postupku nadzora nije pominjano, "ostvarivanje ciljeva iz Akcionog plana za sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije".
Svrha informisanja građana o broju prisutnih u prijemnim kancelarijama je sama po sebi diskutabilna budući da navedeni snimci pokazuju samo trenutno stanje koji se menja iz časa u čas te građanin, na osnovu toga, teško može pouzdano zaključiti kakvo će zaista biti u momentu njegovog dolaska. Ali i sasvim nezavisno od toga, očigledno je da se ovakvo informisanje može ostvariti na mnogo načina kojim se neuporedivo manje zadire u privatnost građana npr. objavljivanjem tonskih ili grafičkih informacija o broju prisutnih i da je direktan prenos likova ljudi odnosno informacija o njihovom realnom ličnom prisustvu u prostoru i vremenu potpuno nesrazmerno navedenoj svrsi i da daleko prevazilazi potrebe njenog ostvarivanja.
Što se tiče ostvarivanja nekakvih antikorupcijskih ciljeva, definitivno je sasvim nejasno zašto bi live streaming u tu svrhu uopšte mogao poslužiti a pogotovo biti neophodan. Utoliko pre što se RGZ u postupku izričito izjasnio da se " ne vrši nikakva analitička obrada video zapisa".
"Zanimljivo" je da je, i pored tvrdnje da "nije postupao protivno Zakonu o zaštiti podataka o ličnosti", RGZ obavestio Poverenika da je nakon njegovog Upozorenja "tehnički promenio kvalitet slike koja se emituje tako da je sad neprepoznatljiv fizički identitet lica". Međutim, naknadnim uvidom u live streaming utvrđeno je da je i dalje identitet lica odrediv, u pojedinim slučajevima i sasvim određen, što znači da i dalje predmetni video zapisi sadrže podatke o ličnosti zbog čega nužno podležu opštim principima obrade propisanim Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti.
Zakon o zaštiti podataka o ličnosti utvrđuje da obrada podataka nije dozvoljena ako fizičko lice nije dalo pristanak odnosno ako se vrši bez zakonskog ovlašćenja (čl.8. tač. 1) ili ako svrha obrade nije jasno određena (čl. 8. tač. 3), ili ako je obrada nesrazmerna svrsi (čl.8 tač.7) pa je shodno navedenom, obrada podataka koju vrši RGZ u konkretnom slučaju višestruko suprotna Zakonu.
Budući da je RGZ, iako je na nedozvoljenost obrade upozoren, s njom nastavio, Poverenik je doneo Rešenje kojim je naredio obustavu obrade.
Povodom konkretnom slučaja Poverenik upozorava na činjenicu da nedozvoljena obrada podataka o ličnosti putem live streaming-a uzima maha, da će u neposrednom predstojećem periodu biti sprovedeno još nekoliko postupaka nadzora, a da bi bilo jako dobro da svi subjekti koji to praktikuju ili planiraju ovo konkretno rešenje prihvate kao korisno upozorenje.