POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Zastarelo
Čitaj mi

Izjava

Na zahtev agencije Beta da prokomentariše svoju izjavu da očekuje da Vrhovni sud odbaci tužbu Ministarstva za infrastrukturu protiv rešenja Poverenika za informacije u slučaju pristupa informacijama iz ugovora o koncesiji za auto-put Horgoš - Požega Poverenik Rodoljub Šabić je dao izjavu sledeće sadržine:

„Tačno je da sam izjavio da sa stopostotnom izvesnošću očekujem da Vrhovni sud odbaci tužbu Ministarstva za infrastrukturu protiv rešenja Poverenika za informacije u slučaju Horgoš-Požega. Naravno da ta izjava nije nikakva proizvoljna procena, tim se ne bavim, nego stav koji se zasniva na sasvim realnim činjenicama.    

I do sada je bilo slučajeva u kojima su različiti organi vlasti pokušavali da tužbom Vrhovnom sudu izdejstvuju poništaj rešenja Poverenika za informacije. Neki od njih su imali i značajan publicitet. Najveći publicitet imao je slučaj tužbe BIA-e protiv Poverenikovog rešenja kojim je naloženo da se daju informacije o broju prisluškivanih u 2005. godini. Interesovanje je izazivala i tužba JP Putevi Srbije protiv Poverenikovog rešenja kojim je naloženo da se daju podaci o distribuciji naplatnih kartica na nekim rampama, jer je poređenje tih podataka sa video zapisom moglo pokazati veliku razliku između naplaćenog i realnog saobraćaja. Pisalo se i o tužbi JAT Airways-a protiv rešenja kojim je naloženo da se daju informacije iz ugovora sa AIRBus-om o nabavci aviona, kao i o tužbi NIS-a protiv rešenja kojim je naloženo davanje informacija o platama rukovodstva ovog preduzeća. Ima ih još. Koliko znam do sada je 20-tak različitih organa vlasti podnelo ovakve tužbe protiv Poverenikovih rešenja. U 15-tak do sada okončanih slučajeva odluka suda je bila identična - tužba se odbacuje. Na taj način sud je kroz jednu potpuno stabilnu praksu pokazao svoj odnos prema pravu na pristup informacijama i pravu organa vlasti da vode spor u vezi sa istim.

Vrhovni sud će i ovaj put odbaciti tužbu kao nedopuštenu, bez upuštanja u meritum stvari. A i kada bi se upustio u meritum, efekat bi bio isti. Jer ubeđen sam da najviša sudska instanca u zemlji nema i ne može imati nikakvu dilemu u pogledu toga da je odredba kakva je famozna tačka 24.2 iz ugovora o auto-putu Horgoš - Požega, po kojoj su bukvalno sve informacije o izgradnji i održavanju auto-puta poverljive i po kojoj naša javnost ne može dobiti ni jednu jedinu informaciju bez saglasnosti stranog partnera u gruboj, očiglednoj suprotnosti sa odredbama našeg javnopravnog poretka i da nikako ne može predstavljati osnov za ograničenje ustavom i zakonom zajemčenih prava javnosti.

U vezi sa ovim slučajem, kao i mogućim budućim sličnim, dodao bih da je potpuna tajnost ugovora nešto što u savremenim uslovima nije primereno čak i ugovorima iz oblasti odbrane i bezbednosti. U svim zemljama koje su zajemčile pravo na slobodan pristup informacijama to pravo se ograničava samo izuzetno. Interes javnosti da zna podatke o radu vlasti se pretpostavlja u svakom slučaju. To je, utoliko pre nesporno u konkretnom slučaju budući da se radi o jednom od najvećih aktuelnih raspolaganja nekim javnim resursom.“

 

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...