POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Zastarelo
Čitaj mi

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić, razgovarao je danas, u odvojenim razgovorima sa Vidom Petrović Škero, predsednicom Vrhovnog suda Srbije i Slobodanom Radovanovićem v.d. Republičkog javnog tužioca o nekim pitanjima primene Zakona o slobodnom pristupu informacijama u pravosuđu.

Tim povodom Poverenik Rodoljub Šabić je pored ostalog izjavio:

„Predmet današnjih razgovora bili su određeni problemi u primeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama, posebno evidentni kada su u pitanju tužilaštva. Današnji razgovori su vođeni s ciljem da se doprinose rešavanju tih problema. Jedan od rezultata je i dogovor o konkretnim aktivnostima koji ćemo, u najskorije vreme,  u nekoliko velikih tužilaštava, zajednički realizovati g-din Radovanović i ja.

Zakon o slobodnom pristupu informacijama, za sve organe vlasti pretpostavlja obaveze na koje su dužni da odgovore. Ni organi pravosuđa u tom pogledu nisu izuzetak. Razume se da ostvarivanje prava na pristup informacijama ne sme ugroziti ostvarivanje funkcije organa pravosuđa. Zato sam Zakon pored ostalog predviđa da se neće omogućiti ostvarivanje prava na slobodan pristup informacijama, ako bi se time npr. ugrozilo, omelo ili otežalo optuženje za krivično delo, vođenje pretkrivičnog ili sudskog postupka, izvršenje presude ili sprovođenje kazne, ili fer postupanje i pravično suđenje.

Ali, ograničavanje prava javnosti može biti opravdano samo ovim očigledno opravdanim razlozima, onda kad stvarno postoje, a ne nekim pretpostavljenim ili fiktivnim razlozima. Posebno je nedopustivo da se iza uskraćivanja informacija kriju i sasvim nelegitimni razlozi, kao što je neefikasnost, neodgovornost, nepreduzimanje potrebnih mera i odsustvo rezultata.

U razgovoru smo se složili i oko toga da mnoge probleme u primeni zakona izaziva nedovoljna obučenost kadrova za primenu novih pravnih standarda u komunikaciji sa javnošću i da je potrebno preduzimati mere da bi se taj nedostatak otklonio, za šta je pravosuđu potrebna materijalna, logistička i druga pomoć izvršne vlasti.

S tim u vezi, odgovorni za sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije, morali bi imati na umu da je jedna od još uvek nerealizovanih preporuka GRECO-a, i to da se organizuje i sprovede seriozan program obuke kadrova u svim organima vlasti za primenu Zakona o slobodnom pristupu informacijama, kao i kampanja radi informisanja najširih krugova građana o sadržini i domašaju prava na slobodan pristup informacijama.“

 

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...