Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić smatra da Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja koji je Vlada Srbije dostavila Narodnoj skupštini na usvajanje, može predstavljati važan korak ka unapređenju slobode pristupa infomacijama.
Ocenjujući kao dobro što se Vladin predlog u najvećoj meri poklapa sa rešenjima iz, veoma kvalitetnog Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama koji je još u decembru pretprošle godine podržan potpisima više desetina hiljada građana, podnet Narodnoj skupštini, Poverenik je mišljenja da je izostavljanjem nekih rešenja sadržanih u građanskoj inicijativi propuštena prilika da Vladin predlog bude i bolji.
S tim u vezi Poverenik Rodoljub Šabić je izjavio i sledeće:
„Dobro je što Vladin predlog sadrži rešenja koja idu za tim da se otklone neke odavno uočene nedoslednosti. On preciznije definiše određene obaveze organa vlasti, jasnije naglašava obaveznost odluka Poverenika za informacije, bolje definiše kaznene odredbe i što je posebno dobro, nadzor nad primenom ovog zakona izuzima iz nadležnosti, za to potpuno neosposobljenog Ministarstva za kulturu i stavlja u nadležnost Ministarstva za državnu upravu koje će u tu svrhu koristiti upravnu inspekciju koju ima na raspolaganju.
Rešenje iz Predloga zakona koji je vlada utvrdila u veoma velikoj meri su ista kao rešenja sadržana u pomenutoj građanskoj inicijativi. Izostavljeno je samo nekoliko njih. Ukratko, reč je o rešenjima koja su išla za tim da se omogući pravo na žalbu zbog uskraćivanja informacija i protiv šest, do sada izuzetih organa, da se, kad je u pitanju pristup informacijama jasnije definiše primat zakona o slobodom pristupu informacijama u slučaju kolizije sa drugim zakonima, da se otklone nepreciznosti u vezi sa mogućnošću vođenja upravnog spora protiv rešenja Poverenika koje su neki organi vlasti u dosadašnoj praksi očigledno zloupotrebljavali, i što je posebno važno - da se zaštite od odgovornosti tzv. „duvači u pištaljku", insajderi, lica koja su radi zaštite javnog interesa, da bi se suprotstavili zloupotrebama, korupciji i sl., protivno formalnoj obavezi čuvanja tajne stavili javnosti na raspolaganje određene informacije.
Dobro je što je Vlada podnela ovaj predlog, ali mislim da bi bilo bolje da je u celosti prihvatila rešenja iz Predloga zakona koji je podnet kao građanska inicijativa. Izostavljanje nekih od njih će izvesno izazvati nepotrebne dileme. Naročito nije dobro što su potpuno izostavljene bilo kakve odredbe o zaštiti insajdera. S tim u vezi, podsećam da je reč o pitanju kome se, u kontekstu borbe protiv korupcije, pridaje izuzetan značaj i u međunarodnim relacijama. Srbija je ratifikovala i Konvenciju UN protiv korupcije i Građansko-pravnu konvenciju, koje obe nalažu zaštitu insajdera, a istu obavezu nalaže nam i jedna od, nažalost neizvršenih preporuka GRECO-a."