„Razlog posete g-đe Marši-Uel našoj zemlji je upoznavanje sa stavovima naših relevantnih subjekata o mogućnosti uspostavljanja informativnih centara Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju na području bivše SFRJ.
Ogromna dokumentacija Haškog tribunala koja se sastoji iz miliona stranica pisanog materijala i desetina hiljada sati audio vizuelnih snimaka, sa stanovišta ostvarivanja slobode pristupa informacijama, ima izuzetan značaj. Polazeći od toga, u razgovoru sam posebno naglasio potrebu očuvanja i zaštite dokumentacije i potrebu njenog adekvatnog korišćenja.
Izneo sam mišljenje da, uvažavajući različite stavove vlada zainteresovanih zemalja, treba nastojati da se stvore uslovi za najširi mogući pristup informacijama sadržanim u arhivi Tribunala. Razume se, uz obezbeđenje drugih legitimnih interesa (zaštita privatnosti, opravdana tajnost) u meri u kojoj je to neophodno. Na taj način ove informacije bi bile stavljene u funkciju unapređenja aktuelne i buduće sudske prakse, služile kao osnova za istorijska istraživanja i svakako dale doprinos pomirenju i miru na ovim prostorima.
Izneo sam i stav da je u opštem interesu da arhiva ostane sačuvana, jedinstvena, nepodeljena, na jednom mestu, a i da pristup informacijama koje sadrži bude obezbeđen pod jednakim uslovima svima iz regiona, i ljudima i državama. U tu svrhu založio sam se, pre svega, za stvaranje uslova za adekvatnu, najbolju moguću Internet prezentaciju dostupnih dokumenata.
Orijentacija na omogućavanje kompletnog i dobro organizovanog elektronskog pristupa ovim dokumentima bi omogućila ostvarivanje slobode pristupa informacijama u kratkom roku, a ostavila vremena za otklanjanje razlika i rešavanje dilema koja su već otvorena u vezi sa eventualnim preseljenjem arhive na prostor bivše Jugoslavije i drugih sličnih pitanja."