POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Čitaj mi

26.11.2008Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti je danas u pismu upućenom predsedniku Vlade zatražio da Vlada, donošenjem posebne uredbe ili izmenama svog poslovnika uredi način na koji će izvršavati svoju zakonsku obavezu da, u slučaju potrebe, obezbedi izvršenje rešenja Poverenika, i da konačno počne da izvršava tu obavezu.

Po oceni Poverenika porast broja neizvršenih rešenja je direktna posledica činjenice da Vlada ne izvršava obavezu da obezbedi njihovo prinudno izvršenje. To je ozbiljan problem koji ugrožava s naporom ostvarene rezultate u primeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama i baca senku na proklamovanu politiku Vlade u vezi s jačanjem transparentnosti kao bitne pretpostavke za ostvarivanje ciljeva kao što su dalja demokratizacija, borba protiv korupcije i dr., i stoga treba da bude rešen bez odlaganja.

S tim u vezi Poverenik Rodoljub Šabić je rekao i sledeće:

Po zakonu, rešenja poverenika su obavezujuća, konačna i izvršna. Zakon polazi od pretpostavke da će oni na koje se odnose postupiti po istim ali predviđa i da, u slučaju potrebe, izvršenje rešenja Poverenika obezbeđuje Vlada Srbije. Međutim, nijedna od tri vlade koje su se u međuvremenu promenile nije imala korektan odnos prema ovoj svojoj obavezi i nije, u situacijama kada se neki organ vlasti odlučio da se ogluši o obavezujuće rešenje, preduzimala praktično ništa da bi ga prinudila da to učini. Više puta sam javno upozoravao da takav odnos predstavlja (in)direktno pozivanje na kršenje zakona.

Sa kvantitativnog aspekta, bar na prvi pogled, problem možda i ne deluje kao veliki. U ukupnom broju osnovanih žalbi, oko 4500 u dve trećine slučajeva intervencija poverenika dala je rezultat i bez potrebe da donosi rešenje jer je organ vlasti odmah nakon intervencije i zahteva za izjašnjenje, postupao po zahtevu za slobodan pristup informacijama. Poverenik je formalne naloge, rešenja, donosio u nešto preko 1700 predmeta i velika većina njih je izvršena. Broj rešenja koja nisu izvršena ili je organ propustio da o tome obavesti poverenika je oko 300, ili nešto preko 6 % od ukupnog broja osnovanih žalbi.  

Međutim, ne može se sve svoditi na statistiku, problem je suštinski i veliki. U pomenutih 6 % iako su morale biti, ostale su nedostupne javnosti i neke informacije za koje je ona, s pravom pokazivala veliki interes, uključujući i neke potencijalno izuzetno zanimljive s antikorupcijskog stanovišta. Broj neizvršenih rešenja raste a da se u vezi sa izvršenjem ne preduzima ništa. Samo u mandatu aktuelne Vlade taj broj se više nego udvostručio. To je zabrinjavajuće i zato sam i početkom ove godine Vladi podneo inicijativu za donošenje odgovarajuće uredbe ili nekog drugog propisa koji bi bio osnova za to da počne da izvršava svoje obaveze u vezi sa izvršenjem rešenja poverenika. Budući da inicijativa nije dala rezultat, smatrao sam svojom obavezom da ovim pismom  predsedniku Vlade upozorim da je dalje odlaganje rešenja ovog problema teško shvatljivo i da će izvesno imati veoma štetne posledice.“

 

Ovde možete preuzeti datoteku

Spisak neizvršenih rešenja Poverenika

Veličina dokumenta: 204.5 Kb

Vrsta dokumenta:word

Ekstenzija: .doc

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...