POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Čitaj mi

03.12.2008.Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić, ocenjuje da je, na svim nivoima, potrebno posvetiti mnogo više pažnje zaštiti podataka o ličnosti. I dve predstojeće, veoma važne i krupne državne aktivnosti (opšti popis stanovništva i izbori za nacionalne savete nacionalnih manjina) su povod da konstatujemo da još uvek, čak ni na samo normativnom nivou, nemamo zaokružen sistem zaštite podataka o ličnosti. S tim u vezi, Poverenik je naglasio da je veoma važno da Vlada Srbije što pre donese Uredbu o merama zaštite naročito osetljivih podataka o ličnosti i upozorio da je rok za donošenje te uredbe istekao još pre više od godinu dana.

Poverenik Rodoljub Šabić je s tim u vezi izjavio i sledeće:

„I popis i izbori za nacionalne savete su aktivnosti koje podrazumevaju obradu podataka o ličnosti, uključujući i obradu onih podataka koji su Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti utvrđeni kao naročito osetljivi podaci, kao što su npr. nacionalna pripadnost ili veroispovest. To, shodno zakonu, podrazumeva da se obrada podataka može vršiti isključivo na osnovu slobodno datog pristanka lica o čijim podacima se radi. Nije suvišno podsetiti na to da taj pristanak mora biti jasan i nedvosmislen i dat u pismenoj formi, a da se u slučaju da je reč o nepismenim licima pristanak mora potvrditi izjavom koju potpisuju dva svedoka.

Uz to, zakon podrazumeva i da se obrada naročito osetljivih podataka štiti i posebnim merama zaštite. Te mere, trebala je, prema zakonu, da utvrdi Vlada posebnom uredbom u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu zakona. Ali, iako je taj rok istekao još početkom aprila prošle godine, ta uredba nije doneta. Posledica toga je da posebna zaštita naročito osetljivih podataka ostaje obična proklamacija, a da je u praksi nema. Tako nešto nije samo u apstraktnoj suprotnosti sa našim zakonom i preuzetim međunarodnim obavezama, već podrazumeva sasvim realnu, konkretnu, ozbiljnu mogućnost ugrožavanja prava građana. Iz razloga koje je suvišno objašnjavati se svuda u demokratskom svetu zaštiti naročito osetljivih podataka posvećuje velika pažnja i zato je veoma važno da što pre dobijemo bar minimalne normativne okvire zaštite, a da se potom uporno i dosledno insistira na njihovoj primeni.“

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...