Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić, ocenjuje kao veoma značajnu spremnost delegacije EU da pruži finansijsku, logističku i ekspertsku pomoć aktivnostima Poverenika usmerenim na unapređenje stanja u oblasti zaštite podataka o ličnosti. Ocenjujući da je ova oblast veoma važna i sa stanovišta ljudskih prava i kao predmet ozbiljne pažnje EU u kontekstu usaglašavanja našeg pravnog poretka sa standardima EU, Poverenik je naglasio da bi rezultate na tom planu morali da ostvarujemo mnogo brže nego do sada.
S tim u vezi Poverenik Rodoljub Šabić je izjavio i sledeće:
„Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju sa EU obavezali smo se da naše zakonodavstvo uskladimo sa evropskim standardima zaštite podataka o ličnosti kao i da obezbedimo stvarnu primenu tih standarda u praksi. A i bez te formalne obaveze bilo je nužno da menjamo odnos prema stanju u ovoj zaista zapuštenoj oblasti ljudskih prava.
Pre otprilike godinu i po dana usvajanjem Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, taj veliki posao samo je, i to formalno, započet. Trebalo je da uslede normativne i faktičke intervencije u veoma brojnim oblastima i aktivnostima. Nažalost, nije urađeno mnogo toga što se i moglo i moralo uraditi. Zato, mada bi morali imati, nemamo odgovore na mnoga otvorena pitanja u vezi sa zaštitom podataka o ličnosti (naročito osetljivi podaci, biometrija, bezbednost, video nadzor, elektronske komunikacije...).
Nemamo jasno definisanu strategiju što treba da uradimo. A u docnji smo i na planu harmonizacije propisa i na planu edukacije građana i najšire javnosti i subjekata koji se bave obradom podataka, o sadržini, značaju i domašaju novih prava. Posledice docnje mogu postati izvor ozbiljnih problema i treba ih otkloniti što pre.
Osim toga i sam Zakon o zaštiti podataka o ličnosti nije u potpunosti usaglašen sa standardima Evropske unije, a nisu doneti ni svi podzakonski propisi potrebni za njegovu primenu.
S tim u vezi podsećam da smo moji saradnici i ja, još prošlog leta, takođe, u saradnji sa ekspertima Komisije EU, pripremili i dostavili Vladi Predlog nacionalne strategije o zaštiti podataka o ličnosti. Teško je razumeti zašto Vlada ni do danas nije usvojila Strategiju, kao i to zašto, iako sam više puta upozoravao da je to neophodno, nije donela ni Uredbu o zaštiti naročito osetljivih podataka, iako je rok istekao pre više od godinu dana.
Jasno definisane strategije i bar minimalan normativni okvir su prve, nužne pretpostavke za ostvarivanje rezultata koji su nam zaista veoma potrebni, a koje, sa više plana, energije i dobre volje možemo ostvariti."