Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić je, povodom informacije da je Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu pokrenulo veći broj prekršajnih postupaka protiv lica odgovornih za kršenje Zakona o slobodnom pristupu informacijama, ocenio da je reč o dugo očekivanoj, korisnoj i logičnoj akciji koja će dati doprinos boljem sprovođenju zakona.
S tim u vezi Poverenik Rodoljub Šabić je izjavio i sledeće:
„Uspešna tranzicija, uspostavljanje uređene i odgovorne države i vlasti traži od ljudi koji su izabrani i plaćeni za to da vrše javne funkcije da, posebno kad je u pitanju izvršavanje zakonskih obaveza, prednjače pozitivnim primerom. Ako oni to ne čine, već se ponašaju obrnuto, pa čak ne izvršavaju ni elementarne obaveze utvrđene zakonom, onda je ne samo logično nego i nužno da za to snose odgovarajuće konsekvence.
Činjenica je da, kad je u pitanju Zakon o slobodnom pristupu informacijama, to godinama nije bilo tako, te da je procesuiran veoma mali broj prekršioca zakona, broj koji je u odnosu na ukupan broj prekšioca samo simboličan. Više puta sam ukazivao i na to da takav odnos, u kome odgovornost nije pravilo već redak izuzetak, predstavlja poziv na kršenje zakona.
Krajem marta, na sastanku sa premijerom Cvetkovićem, složili smo se da je neophodno da Vlada, energičnije nego do sada, preduzima mere iz njene nadležnosti bitne za kvalitetniju primenu zakona. Ova akcija Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu je potvrda tog dogovora.
Ministar za državnu upravu mi je, po prelasku nadležnosti za nadzor, odnosno pokretanje prekršajnih postupaka u nadležnost tog ministarstva, izrazio spremnost da, u granicama raspoloživih resursa, maksimalno insistira na odgovornosti za kršenje zakona. Ova aktivnost ministarstva to potvrđuje. Broj pokrenutih prekršajnih postupaka je, razume se, i dalje znatno manji od broja počinjenih prekršaja, ali na ovu konkretnu aktivnost Ministarstva za državnu upravu treba gledati kao na prvu u nizu, a posebno je treba ceniti u svetlu činjenice da je broj, samo ovom prilikom pokrenutih postupaka, gotovo jednak ukupnom broju pokrenutih postupaka u pet prethodnih godina.“