Beograd 29. jun 2010
29. juna 2010. godine Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti organizovao je Međunarodnu konferenciju „Sloboda pristupa informacijama i položaj uzbunjivača“ kojoj je prisustvovalo više od 70 gostiju.
Tema Konferencije su bila dva ključna aspekta prava na slobodan pristup informacijama: tajnost podataka kao ograničenje prava na pristup informacijama i položaj i zaštita uzbunjivača – lica koja uprkos rizicima po sopstvene interese ili bezbednost smognu hrabrost da obelodane informacije o nedelima koja izlažu ili mogu da izlože druge ljude opasnostima.
Povod za konferenciju je višestruk. Između ostalog, u decembru 2009. usvojen je prvi Zakon o tajnosti podataka. Zakonom se prvi put u Republici Srbiji na jedinstven način reguliše procedura određivanja tajnosti podataka i različitog stepena tajnosti u zavisnosti od značaja interesa koji se štite. Istovremeno, izmenama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja iz decembra 2009. prvi put su usvojene odredbe o oslobađanju od odgovornosti lica koji učine određene informacije dostupne javnosti. Nažalost, ove odredbe ne predstavljaju adekvatnu i suštinsku zaštitu uzbunjivača s obzirom da se zaštita odnosi na obelodanjivanje informacija koje su po oštim principima prava na slobodan pristup informacijama već dostupne javnosti. Takođe, ove odredbe ne obezbeđuju sveobuhvatno zaštitu uzbunjivača jer se odnose samo na lica zaposlena u organima javnih vlasti, a ne i na lica koja su zaposlena u privatnom sektoru.
Povod za konferenciju je bila i Rezolucija Parlamentarne skupštine Saveta Evrope o zaštiti uzbunjivača koja je usvojena aprila 2010. godine. Rezolucija uspostavlja standarde zaštite uzbunjivača i predviđa druge mere u cilju zaštite lica koja obelodane informacije za koje javnost ima interes da zna.
Konferenciju su otvorili poverenik za informacije Rodoljub Šabić, njegova ekselencija Hakon Blakenborg ambasador Norveške, stalni predstavnih UNDP-a u Srbiji Vilijam Infante i direktor Uprave za javne nabavke Predrag Jovanović.
Govornici su bili ugledni stručnjaci iz zemlje i inostranstva, među kojima i poverenici za informacije Slovenije i Mađarske, ambasador Norveške, predstavnici univerziteta i civilnog sektora iz Srbije, Bugarske, Velike Britanije, Irske i Rumunije, kao i predstavnici međunarodnih organizacija Saveta Evrope i Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju.
Poverenica Slovenije Nataša Pirc Musar i parlamentarni poverenik Mađarske Andraš Jori posebnu pažnju svojih izlaganja posvetili su značaju kontrole tajnosti podataka, odnosno neophodnosti ispunjenja formalnih i materijalnih uslova da se određeni podatak proglasi tajnim. Poverenici su istakli da pravni sistemi obeju zemalja ne predviđaju ograničenja pristupa tajnim podacima od strane poverenika bez obzira na stepen tajnosti.
Advokat i rukovodilac pravnog tima bugarske nevladine organizacije Program pristupa informacijama Aleksandar Kašumov ilustrovao je promenu odnosa sudske vlasti prema tajnim podacima kroz slučajeve iz prakse. Sesija o tajnosti podataka koju je moderirao dr Dejan Milenković sa Fakulteta političkih nauka zaokružena je izlaganjima o međunarodnim standardima slobode pristupa informacijama. Predstavnica OEBS-a Alis Tomas govorila je o standardima ove organizacije, dok je profesorka Mev MekDonah govorila o standardima i praksi Saveta Evrope i Evropskog suda za ljudska prava.
Moderator drugog dela konferencije posvećenog zaštiti uzbunjivača bio je programski direktor Transparentnost-Srbija Nemanja Nenadić. Poverenik za informacije upoznao je učesnike konferencije o zakonskim rešenjima zaštite uzbunjivača u Republici Srbiji, dok je predstavnik Saveta Evrope Edo Korljan predstavio standarde i praksu Evropskog suda za ljudska prava, kao i nedavno usvojenu Rezoluciju o zaštiti uzbunjivača.
Savetnica nevladine organizacije iz Velike Britanije – „Public Concern at Work“, jedne od najuticajnijih organizacija za zaštitu uzbunjivača, Frančeska Vest predstavila je dugogodišnji rad organizacije. Vest je dala kratak pregled tragičnih događaja koji su se dogodili u zemlji 80tih godina, a koji su mogli da budu sprečeni da je postojala adekvatna zaštita lica koja bi imala hrabrosti da javnosti ili rukovodstvu obelodane relevantne informacije. Posebno o položaju uzbunjivača, ličnim motivima kao i rizicima po sopstveni život i život porodice govorio je Kodru Vrabie iz Transparentnost - Rumunija. O značaju zaštite uzbunjivača iz perspektive medija, kao i o zaštiti izvora informacija govorio je advokat Slobodan Kremenjak
Jedan od zaključaka konferencije bio je da je ograničenje prava na slobodan pristup informacijama po osnovu tajnosti podataka jedino dozvoljeno ukoliko je pored ispunjenosti formalnih uslova, u vidu određene oznake tajnosti, ispunjen i materijalan uslov. Neophodno je da postoji jasan, zakonom određen legitiman interes koji se ograničenjem prava štiti, kao i da je mera ograničenja neophodna u demokratskom društvu i proporcionalna zaštiti tog interesa. Da bi se uspostavio pravi sistem zaštite prava na pristup informacijama neophodno je da postoji efikasna zakonom utvrđena zaštita uzbunjivača. Uzbunjivači moraju biti zaštićeni od svih vidova odmazde.
Konferencija je organizovana u okviru projekta “Jačanje mehanizama odgovornosti u javnim finansijama”, koji UNDP Srbija sprovodi u partnerstvu sa Poverenikom, kao i sa Državnom revizorskom institucijom i Upravom za javne nabavke. Celokupan projekat finansira Vlada Kraljevine Norveške.
Izveštaj sa sesije "Sloboda pristupa informacijama ograničena tajnošću podataka"
Prezentacija: Nataša Pirc Musar, poverenica za informacije Republike Slovenije
Prezentacija: Dr Andras Jori, parlamentarni poverenik za zaštitu podataka i slobodan pristup informacijama, Mađarska
Prezentacija: Alexander Kashumov, rukovodilac pravnog tima, Access to Information Programme, Bugarska
Izveštaj sa sesije "Položaj uzbunjivača"
Prezentacija: Stanojla Mandić, zamenica poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Republike Srbije
Prezentacija: Francesca West, viša savetnica, Public Concern at Work
Prezentacija: Codru Vrabie, Transparency Rumunija