„Od početka godine do danas Povereniku je podneto 1.600 žalbi, samo u poslednja dva meseca 500. Taj veliki broj je sam po sebi zabrinjavajući, pogotovo jer se značajan broj žalbi podnosi da bi se, tek uz intervenciju Poverenika, dobile informacije koje bi, bez ikakvih problema, morale da budu dostupne. Npr., informacije o budžetima i budžetskim rashodima, sistematizacijama i broju zaposlenih, platama, troškovima reprezentacije i sl. trebalo bi da budu uredno i ažurno objavljivane u informatorima o radu, na zvaničnim elektronskim prezentacijama organa vlasti, znači i bez posebnog zahteva dostupne najširoj javnosti.
Objavljivanje ovakvih i sličnih informacija na proaktivnoj osnovi bio bi ne samo smanjen broj žalbi, već bi organi vlasti mogli ostvariti dva, za njih korisna cilja. Izvršili bi zakonsku obavezu objavljivanja Informatora o radu, a i oslobodili se obaveze da bilo kome posebno dostavljaju takve informacije, jer je po zakonu dovoljno da tražioca upute samo na to gde su objavljene. Prednost je očigledna, pa je logično da njeno „neprepoznavanje“, opravdano ili ne, kod javnosti, izaziva osećaj da je reč o svesnom, namernom uskraćivanju informacija.
Neaktivan odnos prema obavezi objavljivanju informacija na proaktivnoj osnovi je indikativan i zaslužuje ozbiljnu pažnju. Utoliko pre što je evidentan, ne samo kad su u pitanju Informatori o radu, već i u mnogim drugim konkretnim slučajevima. Primera radi, iako je objavljivanje broja zaposlenih u organima vlasti i sredstava koje se troše na njihove plate i naknade ne samo nešto što se po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama podrazumeva, nego je dodatno i posebno predviđeno u zakonima o maksimalnom broju zaposlenih u organima vlasti i lokalne samouprave, tih registara uopšte nema. Obaveza je vlasti i nesporan interes društva u celosti da ove i mnoge druge, generalno što više informacija o radu i u vezi sa radom organa vlasti i državnih preduzeća bude dostupan javnosti na proaktivnoj osnovi. To je način da se medijima i širokoj javnosti omogući da daju koristan doprinos izgradnji efikasnije i bolje organizovane vlasti i borbi protiv neracionalnosti, neodgovornosti i korupcije.“