Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti i Zaštitnik građana pokrenuli su danas pred Ustavnim sudom postupak ocene ustavnosti
- člana 128. Zakona o elektronskim komunikacijama, stava 1 i stava 5.,
- člana 13. stav 1. u vezi sa članom 12. stav 1. tačka 6) Zakona o Vojnobezbednosnoj agenciji i Vojnoobaveštajnoj agenciji i člana 16. stav 2. Zakona o vojnobezbednosnoj agenciji i Vojnoobaveštajnoj agenciji (VBA i VOA).
Osporene odredbe navedenih zakona nesaglasne su sa odredbom člana 41. stav 2. Ustava Republike Srbije jer dozvoljavaju primenu posebnih mera kojima se odstupa od tajnosti pisama i drugih sredstava komunikacije i tako zadire u privatnost građana ne samo u skladu sa sudskom odlukom, već i bez naloga suda.
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti i Zaštitnik građana podneli su predlog na inicijativu:
* Advokatske komore Srbije,
* Beogradskog centra za bezbednosnu politiku,
* Beogradskog centra za ljudska prava,
* Građanskih inicijativa,
* Koalicije za slobodan pristup informacijama od javnog značaja (članice koalicije: Građanske inicijative, Komitet pravnika za ljudska prava – JUKOM, Transparentnost Srbija, Toplički centar za demokratiju i ljudska prava, Resurs centar Negotin, Građanski savet opštine Kraljevo, Narodni parlament, Leskovac, Forum iuris Novi Sad, Fond za otvoreno društvo – Srbija, Udruženje građana „Sretenje“, Požega, Centar za unapređenje pravnih studija, Centar za civilnu edukaciju, Vršac, Centar za mir i demokratiju, Beogradski centar za ljudska prava, Inicijativa mladih za ljudska prava, Civilno udruženje Mađara u Srbiji „Argus“)
* Komiteta pravnika za ljudska prava,
* Nezavisnog udruženja novinara Srbije
* Regionalnog centra za manjine,
* Udruženja novinara Srbije,
* Udruženja sudija Srbije,
* Fonda za otvoreno društvo,
* Helsinškog odbora za ljudska prava,
* Centra za razvoj neprofitnog sektora,
* Centra za regionalizam,
* Queeria centra,
* Više građana i građanki.