POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Čitaj mi

26.11.2008Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić i Bernd Florat, direktor istraživačkih i obrazovnih projekata u Povereništvu Savezne Republike Nemačke za rukovanje dosijeima Minstarstva za državnu bezbednost nekadašnje Nemačke Demokratske Republike (Štazi) razgovarali su danas o nemačkim iskustvima o postupanju sa dosijeima tajnih službi bivšeg režima.

Ocenjujući da su za svaku zemlju koja se suočava sa ovim pitanjem nemačka iskustva izuzetno korisna, Poverenik Rodoljub Šabić je izjavio i sledeće:

„Način na koji je Nemačka rešila pitanje postupanje sa dosijeima tajnih službi bivšeg režima predstavlja, po domašaju, ozbiljnosti i odgovornosti verovatno najbolji primer u ukupnoj uporednoj, međunarodnoj praksi.

Osnovna stvar je to da u Nemačkoj ovo pitanje nije tretirano kao dnevno političko, kao prilika da se njegovim pokretanjem ostvaruju rezultati na planu političkog marketinga, već kao pitanje od izuzetnog značaja za celo društvo, pitanje od čijeg reševanja umnogome zavisi odnos Nemačke i prema prošlosti, ali i prema budućnosti zasnovane na demokratiji i poštovanju ljudskih prava.

Zbog toga je Nemačka za rešavanje ovog pitanja angažovala resurse koji su iz naše perspektive gotovo nezamislivi. G-din Florat me je obavestio da je u jednom trenutku u nemačkom Povereništvu za rukovanje dosijeima Štazija bilo zaposleno čak 3.500 ljudi. Čak i danas, kada je dobar deo problema rešen, u toj ustanovi je zaposleno približno 2.000 ljudi sa budžetom od oko 100 miliona Eura.

Nama, za rešavanje istog pitanja, na sreću, nisu potrebni ni izbliza takvi resursi. Ali ti resursi nikako ne mogu biti zanemarljivi. Zato, osnovna, prethodna pretpostavka za svaki ozbiljan i odgovoran razgovor o donošenju Zakona o postupanju sa dosijeima tajnih službi bivšeg režima u Srbiji mora biti postojanje jasne predstave o potrebnim kadrovskim, logističkim, materijalnim i drugim resursima i što je još važnije, spremnost da se ti resursi zaista obezbede i stave u tu funkciju. Na žalost, u dosadašnjoj praksi, odnos prema ovom izuzetno važnom pitanju nije potvrdio postojanje ni te predstave, ni te spremnosti.“

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...