POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Zastarelo
Čitaj mi

Izvor: Danas

Povodom tužbe protiv rešenja Poverenika za informacije, po kojem delovi ugovora o koncesiji autoputa Horgoš - Požega moraju biti objavljeni Ministarstvo za infrastrukturu, na čijem je čelu Velimir Ilić, 22. maja je Vrhovnom sudu Srbije predalo tužbu protiv rešenja Poverenika za informacije od javnog značaja Rodoljuba Šabića, po kojem delovi ugovora o davanju koncesije na izgradnju auto puta Horgoš-Požega treba da budu javni, ali prema rečima portparolke Vrhovnog suda Vesne Dabić, tužba Ministarstva za infrastrukturu još nije stigla do sudija koji treba da odlučuju u ovom postupku, prenosi B92 .

"U ovom trenutku u Vrhovnom sudu tužba se nalazi u prethodnom postupku. Ispituje se da li je uredna, a ukoliko se utvrdi da sadrži neke nedostatke, vraća se tužiocu da je uredi, a ako nema nikakvih nedostataka, onda tužba ide u Veće Upravnog odeljenja VSS koje će o ovom predmetu i odlučivati", kaže Vesna Dabić.

Poverenik Rodoljub Šabić očekuje da će tužba Ministarstva u potpunosti biti odbačena jer je odredba o tajnosti celog ugovora, na koju se poziva strani koncesionar, zapravo suprotna Ustavu i zakonu.

"Sa stopostotnom izvesnošću očekujem da ta tužba bude odbačena. U 16 slučajeva u kojima je VSS rešavao po tužbama organa vlasti protiv rešenja poverenika - sve su tužbe bile     odbačene.  Ali, da ne bismo prejudicirali, sačekaćemo"

Strani koncesionar poziva se na tačku 24.2 ugovora u kojoj piše da su sve informacije iz ugovora poverljive i da ne mogu biti dostupne javnosti bez saglasnosti stranog partnera.

Prema rečima Šabića, to nije smelo da se desi:

"Toliko je neuobičajeno, u tolikoj je suprotnosti, ne samo s našim zakonom, nego i s dobrim običajima i praksom u svetu, da se jedan ugovor ove vrste učini totalno tajnim, da bi možda

mogli da govorimo i o nesavesnosti stranaca. I on je morao voditi računa da naprosto nije primereno jednoj evropskoj zemlji da prihvata takve obaveze. Ako sam dobro shvatio, i stranci u svom saopštenju savetuju da se sačeka odluka VSS," navodi Šabić.

Odluka Vrhovnog suda je obavezujuća, ali zakon ne predviđa nikakve sankcije ukoliko se ta odluka ne ispoštuje.

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...