POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Zastarelo
Čitaj mi

Glas javnosti

NIKOG NE KAŽNJAVAJU KAD DRŽAVA SKRIVA PODATKE

Rodoljub Šabić o iskustvu poverenika za informacije

Mada sve više građana i medija traže zaštitu poverenika, Vlada Srbije nijednom nije htela da izvrši njegovo rešenje    

BEOGRAD - Poverenik za informacije Rodoljub Šabić ocenio je juče, povodom dvogodišnjice postojanja te službe, da su u Srbiji evidentni pomaci u primeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama, ali da i dalje ima više razloga za brigu nego za zadovoljstvo.

U intervjuu agenciji Beta, Šabić je upozorio da je zabrinjavajuće što za dve godine nisu aktivirani mehanizmi neophodni za kvalitetnu primenu zakona i nisu doneti pojedini komplementarni propisi, izuzetno važni za primenu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.

- Problemi su odavno evidentirani, ali se ne rešavaju. Ne funkcionišu nadzor i mehanizam odgovornosti. Praktično, niko nije po zahtevu nadležnog Ministarstva za kulturu procesuiran i kažnjen za kršenje Zakona o slobodnom pristupu informacijama - naveo je Šabić. Poverenik je dodao da ga je ministar za kulturu i medije Dragan Kojadinović obavestio da su „konačno počeli da podnose prekršajne prijave“.

Šabić je rekao da ne funkcioniše ni mehanizam za izvršavanje odluka poverenika, za šta je po zakonu nadležna vlada. U svim slučajevima kada su građani i mediji tražili od Vlade Srbije da izvrši rešenje poverenika, ona to nije uradila, objasnio je on.

- Što se tiče izvršne vlasti, ti problemi su, nažalost, evidentni - nadzor, pokretanje odgovornosti, izvršavanje odluka poverenika, postupak edukacije građana i zaposlenih u državnoj upravi su u rukama izvršne vlasti i ona za sad nije imala pravi odnos prema realizaciji tih obaveza - ocenio je Šabić.

On je ocenio da je podrška koju služba poverenika dobija od civilnog društva solidna i naveo da su građani i mediji dali dobre ocene na rad te službe.

Poverenik je rekao i da bi vlast trebalo da objasni „rogobatnu“ odredbu Ustavnog zakona koja se odnosi na organ „čudnog imena“ koji bi bio nadležan za sprovođenje prava građana na obaveštenost.

- Taj organ zapravo treba da kontroliše da li mediji izvršavaju određene obaveze. Protivnik sam takvog koncepta. Sve što se tiče medija za mene je u sferi sloboda. Mediji slobodno prikupljaju i distribuiraju informacije i ne možete im reći šta će da rade - izjavio je on.

Upitan da li očekuje reizbor poverenika posle parlamentarnih izbora u januaru, Šabić je rekao da to nije pitanje za njega, ali i naveo da će ostati u antikorupcijskom svetu, nezavisno od toga da li kao državni funkcioner ili advokat.

On je podsetio da se prošle godine službi poverenika obratilo nešto više od 450 ljudi, da je ove godine taj broj više nego četvorostruko veći i da to govori o porastu poverenja u instituciju i o tome da sve više građana traži zaštitu prava od poverenika i da je i dobija.

Dodao je da je više od dve trećine tih predmeta već rešeno, a da nijednu odluku poverenika Vrhovni sud Srbije nije poništio, kao i da je Služba od u ovoj godini, od ukupno 31 milion dinara, potrošili 12.

Antrfile : Sve proglašavaju tajnom

Šabić je ukazao i na zakone koje tek treba usvojiti da bi se zaokružilo regulisanje oblast dostupnosti informacija.

- Mi, zapravo, ne znamo šta je državna, službena ili poslovna tajna i zato smo u situaciji da se ta institucija često zloupotrebljava ili pokušava zloupotrebiti. Nekada se pokušava i zloupotrebiti radi opstruisanja prava na slobodan pristup informacijama - naveo je on.

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...