POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Zastarelo
Čitaj mi

Izvor: Glas javnosti

Glas javnosti - Potrebno sprovesti preporuke GREKO-a o borbi protiv korupcije u dogovorenom roku

Preuzete obaveze moraju se ispuniti

BEOGRAD - Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja, rekao je da je neophodno da se preporuke Saveta Evrope za borbu protiv korupcije (GREKO) ispune u predviđenom roku, kao i da je to moguće uraditi.       

- Veoma je važno da se prema preporukama kao država odnosimo ozbiljno i odgovorno i da one budu izvršene u ostavljenom roku. Taj rok je kraj 2007. godine. Mislim da, ako postoje rešenost i dobra volja, izvodljivo je ispuniti preporuke GREKO-a do tada. I to važi za većinu njih. Naravno, potrebno je i maksimalno angažovanje svih državnih organa. Ispunjavanje tih obaveza je bitno. Stupanjem u GREKO preuzeli smo neke obaveze i postojaće sankcije ako ih ne budemo ispunjavali - rekao je Šabić.

On je rekao da sve mere imaju antikorupcijski karakter, a da mere koje se konkretno odnose na slobodan pristup informacijama traže da se organizuje obuka kadrova u organima javne vlasti koji su dužni da postupaju prema Zakonu o slobodnom pristupu informacijama.

- Preporuke GREKO-a, posebno onaj deo koji se odnosi na dostupnost informacija, dobre su. Ipak, prilično je nelogično da nas spolja upozoravaju da treba obučiti kadrove kada Zakon o slobodnom pristupu informacijama, koji važi već dve godine, propisuje to isto. A za to vreme niko nije kažnjen zbog kršenja ovog zakona - podseća Šabić.

Nadležno ministarstvo ne reaguje, dodaje on. Ima državnih organa koji nisu odgovorili na zahteve o davanju informacija sve do reakcije poverenika.

- Ima i slučajeva da državni organi nisu reagovali ni posle naloga poverenika, a niko nije kažnjen zbog toga - kaže Šabić.

GREKO je u svom prvom izveštaju o Srbiji preporučio 25 mera koje srpske vlasti treba da sprovedu. U izveštaju se naglašava da se u Srbiji korupcija doživljava kao ozbiljan problem koji utiče na mnoge javne sektore, a da su najugroženiji pravosuđe, lokalne vlasti, carina, policija i zdravstvo. Ukazuje se, međutim, da je učinjen napor na njenom suzbijanju, i posebno na usvajanje antikorupcijske strategije, rad na akcionom planu i reformi pravosuđa.

 

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...