Izvor: Danas
Danas - Okrugli sto o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja
Pristup informacijama još nepoznanica
Beograd - Zadaci civilnog sektora su da i dalje insistira na implementaciji Zakona o slobodnom pristupu informacijama i izmeni određenih odredbi tog akta - zaključak je okruglog stola na temu "Odnos organa javne vlasti i nevladinih organizacija prema ostvarivanju prava na slobodan pristup informacijama" koji je održan juče u Medija centru.Nemanja Nenadić iz nevladine organizacije Transparentnost Srbija kaže da su donatori, međunarodna zajednica kao i predstavnici nevladinih organizacija spremni da urade jedan deo posla u vezi sa implementacijom Zakona o slobodnom pristupu informacijama, ali je to, ipak, u delokrugu rada organa vlasti. Prema njegovim rečima sada je vreme da se u budžet za narednu godinu planiraju sredstva za sprovođenje ovog zakona u budućnosti.
- Iako je to mnogo sredstava to je investicija koja se isplati na duže staze - ocenjuje Nenadić.
Izvršni direktor Fonda za otvoreno društvo Jadranka Jeličić kaže da je problem i u tome jer je pomenuti zakon za građane nepoznanica i oni ne znaju šta da pitaju. On smatra da je u ovoj fazi implementacije Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja potrebno naterati državu da napravi program edukacije građana i da obezbedi sredstva za taj plan.
Profesor pravnog fakulteta Stevan Lilić naglašava da se slobodan pristup informacijama treba uključiti u još jedan pravni kontekst koji se odnosi na Zakon o javnim nabavkama. On navodi da bi upravo sektor javnih nabavki trebao da bude najčešća meta napada, jer "tu je suštinska državna korupcija". R. F.
Šabić: Naknada sprečava zloupotrebe
Pojava vladine Uredbe kojom je propisano da svi koji traže informacije od javnog značaja ubuduće plaćaju naknade troškova za njihovo izdavanje, nije iznenadila poverenika za informacije Rodoljuba Šabića. Iako je predviđeno da naknada ide kao prihod republičkom budžetu, Šabić ne smatra da je to novi porez.
- To je nešto što je predviđeno Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Donošenje tog propisa je izričita zakonska obaveza Vlade. Konkretno, da se za izradu kopije dokumenata plaćaju nužni troškovi. To ne sme biti izvor zarade. Sudeći po cenama, čini mi se da je to na nivou nužnih troškova. Ja sam prošle godine dva puta - u martu i septembru - i tražio da Vlada donese takav propis, jer su u praksi organi vlasti uskraćivali kopije dokumenata uz obrazloženje da ne znaju koliko to košta. A bilo je i slučajeva naplaćivanja enormno visokih troškova. Čak i nekoliko stotina dinara za jednu stranicu, tako da ovaj vladin propis treba da obezbedi jedinstvenu praksu i da spreči pojave - objašnjava Šabić. M. T.