POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Zastarelo
Čitaj mi

Izvor: Danas

Čelnici antikorupcijskih tela za Danas različito o sredstvima koja im namenjuje budžet za 2006.

Da li se dobija koliko se traži ili koliko treba

ŠABIĆ: Novac namenjen borbi protiv korupcije nije trošak nego investicija

Beograd - Zvaničnici na čelu institucija, koje se bave borbom protiv korupcije, različito ocenjuju iznos koji za njih predviđa budžet Srbije za iduću godinu; po jednoj proceni reč je o stvarno istoj sumi kao i ranije, uprkos najavama da je reč o povećanju, prema drugom stavu dobijeno je koliko se i tražilo. 

- Objavljene su dve kontradiktorne informacije, prvo je gospodin Rodoljub Šabić najavio da će sredstva namenjena borbi protiv korupcije biti smanjena, a onda je saopšteno da G17 insistira da se to poveća. Ako bude povećanja to je dobro i predstavlja znak dobre volje vlasti, a ako ne bude, i to je, moram da kažem očekivano - kaže za Danas Stjepan Gredelj član Vladinog Saveta za borbu protiv korupcije.

On juče nije imao informacije o tome da li se neko od donatora javio posle saopštenja Saveta u kome se mogući darodavci mole za pomoć, jer ovo telo ne može da privede kraju započete projekte zbog "sistematskih blokada" namenjenih budžetskih sredstava.

Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja, ukazuje da Predlog budžeta za 2006. za finansiranje antikorupcijskih institucija predviđa manje sredstava nego ove godine.

- Službi koju vodim namenjeno je 20 odsto manje sredstava nego što je to predviđao prethodni budžet. Kada je reč o Upravi za javne nabavke i Republičkom odboru za sprečavanje sukoba interesa, kod njih je situacija nešto povoljnija, nominalno reč je o većim iznosima nego ranije, ali ne i stvarno, pošto inflacija nije uzeta u obzir. Upravi za javne nabavke namenjeno je čak manje sredstava, a mora se imati u vidu i da Odbor za sprečavanje sukoba interesa postoji tek odskora i da mu je za uspostavljanje rada potreban veći iznos - pojašnjava Šabić za Danas.

On izražava očekivanje da će Vlada ispuniti obećanje i korigovati ove budžetske sume, kao i da će u parlamentu biti prihvaćeni amandmani stranaka koje na tome insistiraju. Šabić ističe da je reč o važnom problemu, pošto i domaća javnost i međunarodna zajednica ocenjuju da u Srbiji nije postignut veliki napredak na planu suzbijanja i borbe protiv korupcije. "Novac namenjen antikorupcijskim instistucijama nije trošak nego investicija", navodi on.

Međutim, Milovan Dedijer, predsednik Republičkog odbora za rešavanje sukoba interesa, nema primedbi na iznos namenjen ovom telu. "Koliko smo tražili, toliko smo i dobili", kaže Dedijer za naš list.

Kako je saopštilo Ministarstvo finansija, usaglašenim amandmanima odlučeno je da Služba poverenika za informacije od javnog značaja dobije 29,7 miliona dinara, Uprava za javne nabavke oko 27,3 miliona dinara, Republički odbor za rešavanje sukoba interesa oko 29 miliona, a Savet za borbu protiv korupcije zatražio je 16 miliona dinara, za 2006. Za 2005. služba poverenika imala je na raspolaganju oko 15 miliona a potrošila oko tri, Uprava 24 a potrošila oko 18 miliona, Republički odbor 22 a utrošio 12 miliona, dok je Savet imao na raspolaganju 12,5 miliona a potrošio oko 8 miliona dinara. J. Lukač

 

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...