POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Zastarelo
Čitaj mi

Izvor: "Blic"

gost komentator

Rodoljub Šabić, Poverenik za informacije

Već dugo Srbija, praktično poslednja u Evropi, nema savremen Zakon o klasifikaciji tajnih podataka. Poverenik za informacije već godinama upozorava na štetu koju zbog toga trpimo i na neophodnost donošenja tog zakona. Nažalost, bez rezultata. Ni Vlada ni neka poslanička grupa nisu predložili ovaj zakon. Doduše, što nije uradila "politička elita", pokušao je civilni sektor. Koalicija više NVO formirala je ekspertsku grupu koja je izradila zakon. I Poverenik je, ne kao funkcioner već ad personam, uzeo učešće u radu grupe. A aktivisti NVO su u više gradova prikupili desetine hiljada potpisa podrške i predlog je, u skladu sa Ustavom, podnet Narodnoj skupštini još krajem 2007.

Predlog se jedno vreme nalazio i na sajtu Skupštine, u rubrici "Zakoni u proceduri", a onda je prosto propao u crnu rupu. Nakon dugog, upornog nastojanja, podnosioci inicijative su dobili informaciju da se zakon nalazi u MUP-u "radi provere" potpisa. Tražili su informacije o tome od MUP-a i nisu dobili. Žalili su se povereniku za informacije koji je naložio MUP-u da građanima da informacije koje će objasniti o čemu se radi. "Ćutanje" se nastavilo, pa su se građani obratili za pomoć i ombudsmanu, Zaštitniku građana. Njegova intervencija dala je rezultat, objasnila razloge "ćutnje" - MUP ga je obavestio da je "pronašao zagubljeni spisak 72.000 građana".

I šta sad? Poverenik za informacije je u međuvremenu postao i poverenik za zaštitu podataka o ličnosti. I moraće, u tom svojstvu upozoriti MUP da je za svaku obradu podataka o ličnosti potreban izričit osnov u zakonu. I da takav osnov za "proveru potpisa" podnosioca građanske inicijative ne postoji niti je ikad postojao.

Možemo li iz ovog besmislenog vrzinog kola izvući bar nekakvu korist? Možda, ako bude povod da odgovorni razmisle o tome kakav odnos demokratsko društvo duguje inicijativi više desetina hiljada građana. Ili o tome da umesto da pothranjujemo iluzije o "našim visokim administrativnim kapacitetima", moramo mnogo više raditi da te kapacitete stvarno unapredimo.

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...