POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

logo novi


POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA
I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI



logo novi

POVERENIK
ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA I ZAŠTITU PODATAKA O LIČNOSTI

Zastarelo
Čitaj mi

Izvor: Blic

 

Nedavno objavljene ocene  SE o napretku Srbije u procesu demokratizacije podsetile su me na godišnji Izveštaj o primeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama, koji sam nedavno podneo Skupštini Srbije. Narodni poslanici ga imaju, a drugi koje zanima mogu ga pronaći na veb sajtu www.poverenik.org.rs u rubrici „Dokumenti". On je kritički, u skladu sa situacijom. Ima i stvari koje govore o napretku, sva statistika u vezi sa izvršavanjem obaveza, nešto je bolja od prošlogodišnje. Ali ne mislim da je to razlog za posebno zadovoljstvo. Relativan progres je nešto normalno, očekivano, a razloga za brigu više je od onih koji govore o progresu.

U kontekstu napretka, najviše pažnje medija privukla je ocena o odnosu BIA-e prema zakonskim obavezama. BIA je dugo imala ignorantski odnos prema zakonu, pravima građana i svojim obavezama. U prošlogodišnjem Izveštaju upozorio sam da je to krajnje zabrinjavajuće, da je nedopustivo da bilo ko sam sebe stavlja iznad zakona. I u kontaktima sa novim rukovodstvom BIA-e insistirao sam na tome. BIA je u 2008. bitno popravila odnos prema postupanju po zahtevima, poštovanju zakonske procedure, izvršavanju obaveza itd. Napredak treba konstatovati. BIA jeste samo jedan državni organ, ali nije bilo koji. Promena u njenom ponašanju ima značaj veći od pojedinačnog i zaslužuje pažnju medija.

Ali, jedan drugi fenomen nezasluženo je promakao toj pažnji. Ni jedan medij se nije osvrnuo na to da se iz oko 650 godišnjih izveštaja organa vlasti dostavljenih Povereniku vidi da je u 2008. raznim organima vlasti podneto oko 56.000 zahteva za pristup informacijama. Preko 6 puta više nego u 2007. i skoro 10 puta više nego u 2006. Podaci, naravno, nisu apsolutno tačni (veliki broj organa nije ni dostavio izveštaje), ali su uporedljivi sa prethodnim. I govore o rastu svesti građana o pravu na slobodan pristup informacijama i sve većoj spremnosti da se pravom koriste i samim tim daju doprinos demokratizaciji društva. A to je, u kontekstu napretka, najvrednija informacija.

Zbirni mesečni statistički podaci

na dan 31.10.2024.

U PROCEDURI: 16.095

OBRAĐENO: 165.773

Opširnije...