Izvor: "Blic"
Nedavno je objavljen Globalni barometar korupcije, rezultat istraživanja Galup International-a o stanju korupcije u 69 zemalja sveta. I on, nažalost, kao i autoritativniji, krajem prošle godine objavljeni Globalni indeks percepcije korupcije Transparency International, ukazuje na stagnaciju u borbi protiv korupcije kod nas.Budući da je „u poslednje vreme" dosta urađeno na usvajanju raznih dokumenata, zakona ili međunarodnih konvencija, koji treba da budu normativni osnov za antikorupcijsko delovanje, ovaj ponovljeni impuls treba shvatiti kao upozorenje na to da težište borbe protiv korupcije mora biti u realnom, a ne u normativnom svetu. Činjenica da i percepcija naših građana i percepcija međunarodnog okruženja govori o stagnaciji u borbi protiv korupcije, zahteva preduzimanje realnih, posebno preventivnih, antikorupcijskih mera.
Zato treba podići na nivo principa, učiniti nespornom obavezu da se javnosti stavljaju na raspolaganje informacije koje se tiču raspolaganjima javnim novcem i javnim resursima. To je, uz uslov da postoji politička volja, relativno lako primenljiv, nimalo skup, a što potvrđuje iskustvo drugih, vrlo efikasan lek protiv korupcije.
I organi gonjenja bi ubuduće trebali da, kao indikativnim, posvećuju više pažnje slučajevima nezakonitog uskraćivanja informacija od javnog značaja. Kao Poverenik suočio sam se sa mnogo primera, kao što su bili JP „Putevi Srbije" („drumska mafija", i višemilionski „proboj budžeta") i JP „Železnice Srbije" (nabavka „šarenih kompozicija" i dr.) ili kao što je trenutno NIS (ogromna dubioza u poslovanju), koji govore da se često, gotovo po pravilu, iza markantnijih problema u komunikaciji sa javnošću kriju daleko ozbiljniji problemi u vidu neracionalnog ili nezakonitog trošenja javnih sredstava, zloupotreba i, naravno, korupcije.
Samo značajno povećanje transparentnosti u radu organa vlasti i javnih preduzeća može nas dovesti u aktivnu antikorupcijsku poziciju, omogućiti da ovakve slučajeve predupredimo i sprečimo, umesto da se bavimo njihovim posledicama.