Izvor: "Blic"
Vlast, ali ni opozicija, koja neprestano ističe da bi bolje radila od onih u foteljama, nisu se čak ni setile da predlože da se novim krivičnim zakonom zaštite oni koji se bave ispitivanjem korupcije i ukazuju na greške. Ali zato su vlast i opozicija uradile isto - novim krivičnim zakonom zaštitile su sebe.Za razliku od poslanika, čiji se rad ogleda najčešće samo u dizanju ruku ali su novim zakonom proglašeni rizičnom profesijom, Ombdusmanu, direktoru Agencije za borbu protiv korupcije, predsedniku Komisije za zaštitu prava ponuđača na tenderima ili Povereniku za informacije ostalo je, izgleda, da se staraju sami o sebi.
Novi krivični zakon trebalo bi tokom ove nedelje, a možda već i danas, da se nađe na glasanju u Skupštini. Rasprava je prošla a niko se, pa čak ni oni funkcioneri koji su ranije radili u nezavisnim organima, nije setio da u Srbiji postoje rizične profesije jer čačkaju tamo gde neki ne bi voleli. Upravo ti koji ne ostavljaju ni vlast ni opoziciju na miru ostali su nezaštićeni. Ali zato su zaštićeni ministri, pa čak i poslanici.
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić za „Blic" kaže da se slaže sa onima koji misle da su izmene i dopune čl. 138. Krivičnog zakonika, odnosno formulacije krivičnog dela ugrožavanja sigurnosti, najblaže rečeno - interesantne. On dodaje da su pojedine odredbe zakona simptomatične i konstatuje da su u širokom krugu funkcionera izostavljeni svi oni koji rukovode takozvanim nezavisnim organima.
- Mislim da bi bio red da Vlada kao predlagač objasni zbog čega ugrožavanje bezbednosti Ombudsmana, predsednika Saveta DRI, predsednika Komisije za zaštitu prava ponuđača na tenderima, direktora i predsednika Saveta Agencije za borbu protiv korupcije ili Poverenika za informacije smatra manje opasnim ne samo od ugrožavanja bezbednosti velikog broja funkcionera nego čak i od njima bliskih lica - kaže Šabić.
On dodaje da nije subjektivan ni sujetan. - Uostalom, odavno sam imao prilike da se suočim s nečim što je predstavljalo pretnju meni i članovima moje porodice, a nažalost i da spoznam da bih da su pretnje zaista bila ozbiljne, teško mogao da računam na zaštitu od onih koji bi trebalo da je pruže. Zato ne mislim ni da će ove izmene imati bog zna kakve praktične efekte po sigurnost ljudi koje „štite" - kaže Šabić.
Naš sagovornik ističe da smatra da je, „namerno ili ne, svejedno, poslata jedna ružna, potcenjivačka poruka". Time je, dugačkom nizu problema koji opterećuje odnos izvršne vlasti i nezavisnih antikorupcijskih tela nepotrebno dodat još jedan - zaključuje Šabić.