Izvor: Danas
Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja, govori za Danas
RAZGOVOR
Beograd - Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, pozdravio je brisanje ograničenja iz Predloga zakona o klasifikaciji informacija koja su se odnosila na pristup nezavisnih institucija poverljivim podacima.
On u razgovoru za Danas ocenjuje da je to „nešto što je savršeno normalno".
- Takva su ograničenja, sa stanovišta demokratskih standarda, apsurdna. Ne postoje nigde u demokratskom svetu i direktno su suprotna odredbama relevantnih međunarodnih dokumenata koje je Srbija ratifikovala, kao što je Konvencija 108 Saveta Evrope i Dopunski protokol uz ovaj dokument - kaže Šabić. Prema njegovim rečima, „sasvim normalno" je to što će po istom predlogu zakona u postupku provere podataka nezavisne institucije, kao što su Poverenik i Zaštitnik građana morati da prođu bezbednosne provere.
- Naravno, proveru neće prolaziti institucije već funkcioneri i službenici koji u njima rade. A razume se, potrebno je da ljudi koji dolaze u kontakt sa poverljivim informacijama prođu bezbednosnu proveru - ističe Šabić. O Predlogu nacionalne strategije sprovođenja zaštite podataka o ličnosti, koju je nedavno dostavio Vladi Srbije, Šabić kaže da se Srbija Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju sa EU obavezala da zakonodavstvo uskladi sa evropskim standardima zaštite podataka o ličnosti, kao i da obezbedi stvarnu primenu tih standarda u praksi.
- A i bez te formalne obaveze bilo je krajnje vreme da počnemo da menjamo stanje u ovoj potpuno zapuštenoj oblasti ljudskih prava - objašnjava Šabić. On ukazuje na „zabrinjavajuću docnju i na planu harmonizacije propisa i na planu upoznavanja građana sa sadržinom, značajem i domašajem novih prava i na planu uspostavljanja i osposobljavanja efikasnog mehanizma nezavisnog nadzora nad ostvarivanjem standarda u praksi".
- Posledice te docnje treba otkloniti što pre, jer će, u protivnom, postati ozbiljan problem u našem približavanju EU - ističe naš sagovornik. Šabić naglašava da je u pogoršanim ekonomskim uslovima ostvarivanje proklamovanih ciljeva koji su najvećim delom u sferi odgovornosti Vlade i izvršne vlasti dodatno otežano.
- Izrada predloga strategije kojom se definišu ključni ciljevi, neophodne mere i aktivnosti, uloga i odgovornost Vlade, Poverenika i drugih subjekata pokušaj je da se pomogne u ostvarivanju zacrtanih ciljeva i izvršavanju preuzetih međunarodnih obaveza. Iskustva drugih tranzicionih zemalja govore da je veoma važno da Vlada što pre usvoji ovaj ili sličan dokument, jer je postojanje i, naravno, sprovođenje jasno definisane strategije, bitna pretpostavka za brže ostvarivanje rezultata kakvi su nam potrebni - naglašava Šabić.
On napominje da su zakonima predviđene i prekršajne i krivične kazne za različite oblike nedozvoljenog postupanja sa podacima o ličnosti. - Mislim, nažalost, da je za priču o kaznama još uvek rano. Bojim se naime da i dalje stoji ocena iz Izveštaja Komisije EU o napretku Srbije, iz 2006. godine, kada je konstatovano da pravni poredak još nije usklađen sa standardima EU i posebno da još uvek ne postoji nezavisno regulatorno telo za zaštitu podataka
koje ima dovoljnu nadležnost i dovoljno sredstava za sprovođenje zakona, te da takva situacija čini da postojanje pravila o zaštiti podataka o ličnosti bude čisto teorijsko, ne obezbeđuje njihovu primenu i ostaje razlog za zabrinutost - ukazuje Šabić.
Antrfile : Samo 12 umesto 69 zaposlenih
Kako objašnjava Rodoljub Šabić, Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, pre nepunih godinu dana poverenik je proglašen i „za nezavisno regulatorno telo" u ovoj oblasti, ali „zahvaljujući", pre svega, rigidnim stavovima Ministarstva finansija, nije učinjeno gotovo ništa da bi se stvorile realne pretpostavke za vršenje složenije i obimnije nadležnosti. On ukazuje da bi u skladu sa odlukom Narodne skupštine Poverenik trebalo da ima 69 zaposlenih on i dalje radi sa samo 12.