Izvor: "Blic"
Sa stanovišta slobode pristupa informacijama, jedna odredba Predloga zakona o određivanju maksimalnog broja zaposlenih u republičkoj administraciji, koji je nedavno Vlada Srbije utvrdila i dostavila Narodnoj skupštini na usvajanje, zaslužuje posebnu pažnju. Reč je o odredbi čl. 6 koja predviđa da su podaci o broju zaposlenih i angažovanih lica javni. Čak šta više, predviđa i da su organi državne uprave, javne agencije i organizacije obaveznog socijalnog osiguranja dužni da te podatke objavljuju na svojim Internet prezentacijama. A više i od toga, predviđa postojanje posebnog registra o broju zaposlenih i angažovanih lica u svim ovim organima, koji treba da uspostavi i vodi Ministarstvo finansija, uz obavezu da ga objavi na svojoj Internet prezentaciji.
Neko će, možda, reći da je ova odredba suvišna, da je reč o podacima koji su, po jednom drugom zakonu, i inače javni. Ali, mada nema sumnje da podaci o broju zaposlenih u organima vlasti po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, jesu apsolutno legitiman predmet interesovanja javnosti, ipak je ova odredba dobra i potrebna. Naime, nema spora da je po zakonu o slobodnom pristupu informacijama, na zahtev građana i novinara, svaki organ vlasti dužan da da te podatke. Međutim, nije izričito predviđena i obaveza njihovog objavljivanja na proaktivnoj osnovi, bez konkretnog zahteva, a pokušaj Poverenika za informacije da donošenjem Uputstva o objavljivanju Informatora uspostavi tu obavezu, dao je samo delimične rezultate. Zato zakonsko rešenje o obaveznom objavljivanju na Internetu treba pozdraviti, a nakon usvajanja zakona insistirati na njenoj doslednoj primeni.
Ali bi svakako valjalo da prethodno, sama Vlada ili poslanici, odgovarajućim amandmanom dopune ovu odredbu i obavezom objavljivanja finansijskih iznosa budžetskih sredstava koja se potroše za plate i honorare zaposlenih odnosno radno angažovanih lica. Zar nije očito da bi tek tako ta odredba dobila pun i pravi smisao?