Odmah po Novoj godini na adresu Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti stigle su, iz redakcije jednog beogradskog nedeljnika, dve zaista interesantne žalbe koje potvrđuju da naša javnost, bar kad je reč o interesovanju za pitanja u vezi sa hiperaktuelnom temom kakva je, u globalnim razmerama, pandemija „svinjskog gripa“, odnosno virus AH1N1, „ide u korak sa Evropom“.
Redakcija nedeljnika je, pre nego što je podnela žalbe Povereniku, pozivajući se na prava iz Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, pokušala da dobije informacije relevantne za pomenutu temu o kojoj je nedeljnik želeo da piše. Konkretno, od Instituta za imunologiju i virusologiju „Torlak“ i Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ tražila je na uvid informacije iz ugovora o kupoprodaji vakcina za obaveznu imunizaciju u Republici Srbiji, a od ovog drugog još i odgovor na pitanje - da li je tačno da je na osnovu tendera koji je raspisan za šest meseci sklopljen ugovor na tri godine sa kompanijom Sanofi Aventis?
Po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja oba instituta su imala obavezu da u roku od 15 dana udovolje zahtevu ili da, eventualno, isti odbiju donošenjem odgovarajućeg rešenja sa takođe odgovarajućim obrazloženjem. Ipak, institut „Torlak“ je pomenutu obavezu prosto ignorisao i nije odgovorio baš ništa. A Institut „Batut“ je dao odgovor koji bi se mogao označiti kao „antologijski“. A pre nego što objasnim zašto, treba podsetiti na neke stvari. Pre svega, na činjenicu da naš Zakon o slobodnom pristupu informacijama predviđa da je organ vlasti ako uskrati pristup određenim informacijama dužan da dokaže da je u konkretnom slučaju opravdano da to učini radi zaštite pretežnijeg interesa, ali da nikad ne sme da uskrati pristup informacijama koje se odnose na ugrožavanje i zaštitu životinja i zdravlja ljudi i životne sredine, dakle da u pogledu ovih informacija nije dopušteno da se dokazuje da javnost nema opravdan interes da zna.
Vredi se podsetiti i na to da su informacije tražene praktično istovremeno kada je svetska (i naša) javnost obaveštena o tome da je Zdravstvena komisija Parlamentarne skupštine Saveta Evrope jednoglasno donela rezoluciju kojom zahteva istragu povodom „lažirane“ pandemije gripa AH1N1. Ovom rezolucijom snažno je, u globalnim razmerama, potvrđen legitimitet prava javnosti da zna sve relevantne informacije o pandemiji AH1N1. Dakle, više je nego očigledno da su odavno i na globalnom i na domaćem planu, što potvrđuje situacija sa katastrofalnim odzivom građana na poziv da se vakcinišu otvorena pitanja na koja se moraju dati odgovori.
A pomenuti odgovor Instituta „Batut“ na jedno od tih pitanja glasi:
„Obaveštavamo Vas da se informacije sadržane u ugovoru ne odnose na ugrožavanje
niti zaštitu zdravlja stanovništva..., niti su takve prirode da postoji opravdan interes javnosti da zna za iste.“Je li pogrešno oceniti ga kao „antologijski“? Šta drugo reći za tvdnju da se informacije sadržane u ugovoru o nabavci vakcine koje treba da primi gotovo polovina stanovnika zemlje „ne odnose na zaštitu zdravlja stanovništva“ ili da informacije o nabavci bilo čega na šta se troše milijarde dinara obezbeđene porezima i doprinosima koje plaćaju građani Srbije, „nisu takve prirode da postoji opravdan interes javnosti da zna za iste“? A valjda je suvišno reći da je ovaj „biser“ redak čak i za uslove naše prebogate „riznice“ raznoraznih „opravdanja“ za ograničavanje prava javnosti, bez obzira na to da li se iza njega krije nerazumevanje prava, prezir prema pravu ili nešto treće, očigledno neprihvatljiv.Autor je poverenik za informacije