ПОДНОСИЛАЦ ЗАХТЕВА КАО ОШТЕЋЕНИ
Један прекршајни суд је упутио поднесак Поверенику за информације од јавног значаја и заштиту података о личности износећи неслагање са мишљењем Повереника објављеним у Публикацији бр.3. „Слободан приступ информацијама - Ставови и мишљења Повереника" http://www.poverenik.rs/images/stories/dokumentacija-nova/prirucnik/3.publikacija/publikacijaiii.pdf
о томе да у материји о слободном приступу информацијама од јавног значаја „постојећа законска решења не условљавају тражиоца информације да пре подношења захтева за покретање прекршајног поступка у својству оштећеног изјави жалбу Поверенику", што не искључује могућност поступајућег суда да по потреби затражи и мишљење Повереника."
Поводом тога, суд је затражио одговор на следеће питање:
„Која су то постојећа законска решења која не условљавају тражиоца информација да изјави жалбу Поверенику пре подношења захтева за покретање прекршајног поступка у својству оштећеног? " . Истовремено је изнео супротно мишљење у вези са ставом Повереника.
У одговору Повереника суду, наводи се између осталог следеће:
Будући да одлуке Повереника као и одлуке и ставови прекршајних судова, подлежу судској контроли у одговорајућим поступцима, те да се исправност ставова из одлука преиспитују у тим поступцима, Повереник се не би упуштао у полемику око изнетих мишљења која се очигледно разликују, а што није недопуштено. Одговорено је на питање које је директно упућено Поверенику.
Према члану 179. ст.1. Закона о прекршајима („Сл.гласник РС" бр.65/13), захтев за покретање прекршајног поступка подноси овлашћени орган или оштећени.